Tym razem prezentujemy kolejne informacje o podstawowych przepisach drogowych w Niemczech, Czechach, Włoszech i Hiszpanii. Wszystkie podane prędkości dopuszczalne dotyczą samochodów osobowych bez przyczepki, a najważniejsze informacje wyróżnione zostały — ponownie — pogrubioną czcionką!

Niemcy

Dopuszczalna prędkość — w terenie zabudowanym to 50 km/h. Poza terenem zabudowanym — 100 km/h. Na drogach ekspresowych — 130 km/h, a na autostradach — brak ograniczenia prędkości. Uwaga! Jeśli masz prawo jazdy krócej niż dwa lata, musisz zwolnić na drodze ekspresowej do 90 km/h, a na autostradzie do 100 km/h.

Pasy bezpieczeństwa — wszyscy pasażerowie powinni mieć zapięte pasy w trakcie jazdy.

Światła — światła mijania koniecznie należy włączać tylko w nocy i przy ograniczonej widoczności oraz w tunelach.

Wyposażenie obowiązkowe — trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, apteczka.

Pozostałe — kierujący nie może korzystać z telefonu w trakcie jazdy, chyba że używa słuchawki Bluetooth lub zestawu głośnomówiącego. Dopuszczalny limit alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila i nie dotyczy kierowców w wieku poniżej 21 lat oraz posiadających prawo jazdy krócej niż dwa lata — w wydychanym powietrzu nie mogą mieć oni nawet śladowych ilości alkoholu.

Czechy

Dopuszczalna prędkość — w terenie zabudowanym to 50 km/h. Poza terenem zabudowanym — 100 km/h. Na autostradach — 130 km/h.

Pasy bezpieczeństwa — wszyscy pasażerowie powinni mieć zapięte pasy w trakcie jazdy.

Światła — światła mijania koniecznie należy włączać przez całą dobę.

Wyposażenie obowiązkowe — trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, apteczka, kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów, komplet żarówek zapasowych, zapasowy bezpiecznik, podnośnik, koło zapasowe oraz klucz do montażu koła zapasowego.

Pozostałe — kierujący nie może korzystać z telefonu w trakcie jazdy, chyba że używa słuchawki Bluetooth lub zestawu głośnomówiącego. W wydychanym powietrzu kierowca nie może mieć nawet śladowych ilości alkoholu.

Włochy

Dopuszczalna prędkość — w terenie zabudowanym to 50 km/h. Poza terenem zabudowanym — 100 km/h. Na drogach ekspresowych — 110 km/h, a na autostradach — 130 km/h. Uwaga! Jeśli podczas jazdy panują złe warunki atmosferyczne, a nawierzchnia jest mokra, ograniczenie prędkości na drogach ekspresowych wynosi 90 km/h a na autostradach — 110 km/h.

Pasy bezpieczeństwa — wszyscy pasażerowie powinni mieć zapięte pasy w trakcie jazdy.

Światła — światła mijania koniecznie należy włączać przez całą dobę poza terenem zabudowanym. W terenie zabudowanym światła włączamy w warunkach ograniczonej widoczności. Przy widoczności ograniczonej do 50m włączyć należy także tylne światło przeciwmgielne. 

Wyposażenie obowiązkowe — trójkąt ostrzegawczy, kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów.

Pozostałe — kierujący nie może korzystać z telefonu w trakcie jazdy, chyba że używa słuchawki Bluetooth lub zestawu głośnomówiącego. Dopuszczalny limit alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila i nie dotyczy kierowców zawodowych oraz posiadających prawo jazdy krócej niż trzy lata — w wydychanym powietrzu nie mogą mieć oni nawet śladowych ilości alkoholu.

Hiszpania

Dopuszczalna prędkość — w terenie zabudowanym to 50 km/h. Poza terenem zabudowanym — 90 km/h. Na drogach ekspresowych i na autostradach— 120 km/h. Jeśli poruszasz się drogą, która posiada dwa pasy ruchu w jednym kierunku, ale nie jest oznaczona jako droga ekspresowa, limit prędkości wynosi 100 km/h.

Pasy bezpieczeństwa — wszyscy pasażerowie powinni mieć zapięte pasy w trakcie jazdy.

Światła — światła mijania koniecznie należy włączać w nocy na autostradach, na drogach ekspresowych oraz w tunelach. Przy ograniczonej widoczności i złych warunkach atmosferycznych podczas jazdy należy włączać światła przeciwmgielne.

Wyposażenie obowiązkowe — trójkąt ostrzegawczy, kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów, zapasowy komplet żarówek, koło zapasowe i klucz do jego wymiany, dodatkową parę okularów, o ile kierowca ich używa. 

Pozostałe — kierujący nie może korzystać z telefonu w trakcie jazdy nawet przy użyciu słuchawki Bluetooth! Można używać tylko zestawu głośnomówiącego. Dopuszczalny limit alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila.