Wielu z nas decyduje się na wakacyjny wyjazd samochodem za granicę. Niektórzy wybierają południowe wybrzeże Francji, inni jadą prosto do Polski, by odwiedzić rodzinę. Przeczytaj, jak wyglądają różnice w przepisach drogowych w wybranych państwach Europy i nie narażaj się na mandaty!

Uwaga! Wszystkie podane poniżej prędkości dopuszczalne dotyczą samochodów osobowych bez przyczepki! Najważniejsze informacje wyróżniliśmy pogrubioną czcionką!

Wielka Brytania

Chociaż na codzień poruszamy się po drogach UK, to warto przypomnieć podstawowe zasady ruchu drogowego w UK.

Dopuszczalna prędkość — w terenie zabudowanym to 48 km/h. Poza terenem zabudowanym — 96 km/h. Na drogach ekspresowych i na autostradach — 112 km/h.

Pasy bezpieczeństwa — wszyscy pasażerowie powinni mieć zapięte pasy w trakcie jazdy.

Światła — w przeciwieństwie do Polski, światła mijania należy włączać tylko w nocy i przy ograniczonej widoczności.

Wyposażenie obowiązkowe — trójkąt ostrzegawczy.

Pozostałe — kierujący nie może korzystać z telefonu w trakcie jazdy, jeśli nie używa zestawu głośnomówiącego. Dopuszczalny limit alkoholu we krwi wynosi w UK 0,8 promila i jest jednym z najwyższych w całej Europie.

Irlandia

Dopuszczalna prędkość — w terenie zabudowanym to 50 km/h. Poza terenem zabudowanym — 80 km/h. Na drogach ekspresowych — 100 km/h, a na autostradach — 120 km/h.

Pasy bezpieczeństwa — wszyscy pasażerowie powinni mieć zapięte pasy w trakcie jazdy.

Światła — światła mijania powinniśmy mieć włączone przez całą dobę przez cały rok — w przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii.

Wyposażenie obowiązkowe — trójkąt ostrzegawczy, apteczka, gaśnica przechowywana w środku pojazdu. 

Pozostałe — kierujący nie może korzystać z telefonu w trakcie jazdy, chyba że używa słuchawki Bluetooth lub zestawu głośnomówiącego. Dopuszczalny limit alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila i nie dotyczy kierowców zawodowych oraz posiadających prawo jazdy od krótkiego czasu — w wydychanym powietrzu mogą oni mieć maksymalnie 0,2 promila alkoholu.

Francja

Dopuszczalna prędkość — w terenie zabudowanym to 50 km/h. Poza terenem zabudowanym — 90 km/h. Na drogach ekspresowych — 110 km/h, a na autostradach — 130 km/h. Uwaga! Jeśli podczas jazdy panują złe warunki atmosferyczne, a nawierzchnia jest mokra, ograniczenie prędkości poza terenem zabudowanym wynosi 80 km/h a na autostradach — 110 km/h.

Pasy bezpieczeństwa — wszyscy pasażerowie powinni mieć zapięte pasy w trakcie jazdy.

Światła — światła mijania koniecznie należy włączać tylko w nocy i przy ograniczonej widoczności, ale zaleca się jazdę z włączonymi światłami także w ciągu dnia.

Wyposażenie obowiązkowe — trójkąt ostrzegawczy, kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów, komplet zapasowych żarówek, zabezpieczenie antywłamaniowe. Zaleca się posiadanie gaśnicy, alkomatu i apteczki.

Pozostałe — kierujący nie może korzystać z telefonu w trakcie jazdy nawet przy użyciu słuchawki Bluetooth! Można używać tylko zestawu głośnomówiącego. Dopuszczalny limit alkoholu we krwi kierowcy wynosi we Francji 0,5 promila.

Belgia

Dopuszczalna prędkość — w terenie zabudowanym to 50 km/h. Poza terenem zabudowanym — 70 km/h. Na drogach szybkiego ruchu o pasach jezdni oddzielonych pasem zieleni — 90 km/h, a na autostradach — 120 km/h.

Pasy bezpieczeństwa — wszyscy pasażerowie powinni mieć zapięte pasy w trakcie jazdy.

Światła — światła mijania koniecznie należy włączać przez całą dobę.

Wyposażenie obowiązkowe — trójkąt ostrzegawczy, kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów.

Pozostałe — kierujący nie może korzystać z telefonu w trakcie jazdy, chyba że używa słuchawki Bluetooth lub zestawu głośnomówiącego. Dopuszczalny limit alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,5 promila.

W kolejnych tekstach napiszemy o następnych państwach często odwiedzanych przez zmotoryzowanych Polaków.