Już 31 stycznia mija termin składania zeznania podatkowego za rok 2012/2013 drogą elektroniczną. Ci, którzy jeszcze nie wypełnili swojego Self Assessment Tax Return i nie chcą zapłacić kary, muszą się pospieszyć.
Prowadzisz działalność - nie zapomnij się rozliczyć
Jak co roku, zeznanie podatkowe można wypełnić i złożyć na dwa sposoby: tradycyjnie, czyli poprzez ręczne wypełnienie dokumentu i wysłanie go pocztą lub w formie elektronicznej, on-line. Wybrać można dowolnie, jednak termin składania zeznania papierowego minął 31 października zeszłego roku.

Żeby złożyć zeznanie, potrzebujemy numer UTR, czyli Unique Taxpayer Reference oraz National Insurance Number lub kod pocztowy. Ci, którzy jeszcze nie posiadają numeru UTR, mogą go otrzymać po zalogowaniu się na stronie HMRC – brytyjskiego urzędu podatkowego. Trzeba zrobić to natychmiast, ponieważ jego nadanie może chwilę potrwać.

Osoby, które nie zdążą rozliczyć się na czas, mogą spodziewać się zapłacenia kary w wysokości £100 za pierwszy dzień zwłoki i dodatkowo po £10 każdego dnia do kwoty £900. Następnie doliczane są kolejne kary. W razie wątpliwości można skontaktować się z Self Assessment Helpline pod numerem 0300 200 3310 między 8:00 a 20:00 w dni robocze oraz w soboty między 8:00 a 16:00.

W niektórych przypadkach można spóźnić się z wypełnieniem zeznania i nie zapłacić kary. Przede wszystkim wtedy, kiedy dostałeś list z HMRC o konieczności wypełnienia dokumentów po 31 lipca, wówczas masz 3 miesiące od daty listu na wysłanie zeznania drogą papierową. W przypadku wersji elektronicznej, podobne przesunięcie terminu funkcjonuje, jeżeli swój list z HMRC dostałeś po 31 października. Wtedy masz 3 miesiące na wysłanie zeznania on-line od daty otrzymania listu.


Źródło: http://www.emito.net/