W ciągu zaledwie trzech miesięcy od wprowadzenia nowego prawa, które zezwala na zawieranie związków małżeńskich parom jednopłciowym w Wielkiej Brytanii, aż 1400 par korzystało z tej możliwości, podaje MSN UK.
Ponad 1400 homoseksualnych małżeństw w ciągu trzech miesięcy!
ONS (Office for National Statistics) poinformowało, że od 29 marca do 30 czerwca bieżącego roku dokładnie 1409 par jednopłciowych wstąpiło na Wyspach w związek małżeński. 56% z nich to pary złożone z dwóch kobiet, a 44% – z dwóch mężczyzn.

Pierwsze małżeństwa zaczęto zawierać od razu po wprowadzeniu nowego prawa. W ciągu pierwszych trzech dni od 29 marca 2014 roku aż 95 par zdecydowało się na zarejestrowanie swojego związku. ONS podaje, że każdego miesiąca liczba sformalizowanych związków homoseksualnych w Wielkiej Brytanii rośnie.

James Brown z JMW Solicitors powiedział, że tak duża liczba związków małżeńskich między osobami tej samej płci w pierwszych dniach po wprowadzeniu nowych regulacji prawnych spowodowane było tym, że taka zmiana w prawie to zupełna nowość. Wielu ludzi chciało być pierwszymi, którzy skorzystali z tego prawa. Osoby homoseksualne chciały w ten sposób podkreślić, że mają od teraz takie same prawo do zawierania małżeństwa w Wielkiej Brytanii, jak wszyscy heteroseksualni.

Brown zaznaczył, że nadal wiele osób zawiera homoseksualne związki małżeńskie i – jego zdaniem – należy oczekiwać, że trend ten się utrzyma, przynajmniej w najbliższej przyszłości.

James Brown powiedział także, że wzrosła w ostatnim czasie również liczba związków partnerskich zawieranych przez kobiety w Wielkiej Brytanii w porównaniu do tych, na które decydują się mężczyźni. Ogólna liczba takich związków nadal jednak jest stosunkowo niska. (za MSN UK).

Andrew Newbury z kancelarii prawnej Slater & Gordon jest przekonany o tym, że coraz więcej homoseksualnych osób będzie decydować się na zawieranie związków partnerskich, bowiem pod koniec tego roku wejdą w życie regulacje prawne, które pozwolą na szybkie i bezproblemowe podniesienie rangi takiego związku do poziomu małżeństwa.

Zgodnie z obecnie panującym prawem, osoby pozostające w związku partnerskim nie mogą wstępować w związek małżeński. Dlatego wiele osób decyduje się od razu na zawarcie małżeństwa – to tłumaczyłoby małą popularność związków partnerskich w Wielkiej Brytanii, jaką zauważono w ostatnim czasie.

Andrew Newbury przyznał, że jego kancelaria prawna otrzymała w ostatnim czasie wiele pytań od osób pozostających w homoseksualnych związkach, na temat tego, jak zmienić związek partnerski, w którym pozostają, na małżeństwo. Niestety – zgodnie z obecnie panującym prawem, nie ma takiej możliwości. Trzeba będzie na nią poczekać aż do grudnia bieżącego roku, mówi Newbury (za MSN UK).

Zawieranie związków partnerskich przez osoby tej samej płci jest w Wielkiej Brytanii możliwe od 2004 roku. Do tej pory nie było jednak możliwe zawieranie przez takie osoby związku małżeńskiego, równego małżeństwom, jakie mogą zawierać osoby heteroseksualne.

Dopiero dwa lata temu rozpoczęła się na Wyspach ożywiona dyskusja na temat tego, czy prawo powinno zezwalać osobom homoseksualnym na wiązanie się węzłem małżeńskim. W marcu 2012 roku rozpoczęły się konsultacje nad projektem ustawy, która wprowadziłaby taką możliwość w Anglii i Walii.

Projekt ustawy, który przedstawiono następnie w Parlamencie Brytyjskim, zyskał poparcie wielu środowisk LGBT w całej Wielkiej Brytanii. Ostatecznie ustawa została przegłosowana po trzecim czytaniu. Chociaż tak zwany „Marriage (Same Sex Couples) Act” wszedł w życie z mocą już od lipca 2013 roku, pierwsze pary homoseksualne mogły rejestrować swoje małżeństwa dopiero po 29 marca bieżącego roku.

10 grudnia 2014 roku wejdą w życie kolejne fragmenty ustawy, które pozwolą osobom pozostającym w związkach partnerskich na zawieranie małżeństw. Od tego dnia Marriage (Same Sex Couples) Act będzie zatem obowiązywać w pełni, bez żadnych wyłączeń, zapewniając osobom homoseksualnym prawa równe tym, które posiadają w Wielkiej Brytanii osoby heteroseksualne.

Źródło: http://news.uk.msn.com