W Wielkiej Brytanii hucznie obchodzi się Bonfire Night, czyli Dzień Guya Fawkesa. W 1605 roku grupa spiskowców postanowiła zorganizować zamach na króla Anglii i Szkocji. I choć zamach się nie udał, to wydarzenie upamiętnia się do dziś.

Bonfire Night funkcjonuje dziś także pod nazwą Guy Fawkes Day. Ale to wcale nie Guy Fawkes opracował plan zamordowania króla Jakuba I, on tylko przygotował zamach. Głową operacji byli bracia John i Christopher Wright, wychowani na farmie w Holderness. Zasłynęli w całej Europie z walki przeciw zniesieniu religii katolickiej w Wielkiej Brytanii. Spędzili zresztą z tego powodu wiele miesięcy w więzieniu. A później zbuntowali się przeciw panującemu królowi.

Z Guyem Fawkesem poznali się już w czasach swojej młodości. W 1604 roku spotkali się z nim w Londynie. I opracowali plan. Zamierzali zamordować króla Jakuba I i najwyższych dostojników zasiadających w parlamencie, by tron mógł objąć kolejny władca — tym razem jednak wyznania rzymskokatolickiego.

Zamach nie udał się, a bracia Wright zostali zastrzeleni. Jako ostatni z grupy spiskowców zmarł właśnie Guy Fawkes. Stąd też nazwa święta!

Bonfire Night zwykle świętuje się hucznie — z fajerwerkami. Sprawdź, gdzie w tym roku w regionie obejrzeć będzie można pokazy sztucznych ogni!

1. Bransholme — początek o 18.00, pokaz fajerwerków około 19.00. Impreza, która odbędzie się w sobotę 5 listopada w The Dales Fitness Centre, jest bezpłatna. Dla dzieci przygotowano specjalne atrakcje!

2. Beverley Lions Bonfire Night, Westwood — impreza organizowana jak co roku przez Beverley Lions Club rozpocznie się o 18.15. Pokaz fajerwerków rozpocznie się o godzinie 19.45. Sobota, 5 listopada. Więcej informacji na stronie internetowej organizatora imprezy.

3. Hornsea Freeport Bonfire Party — impreza, która odbędzie się w piątek 4 listopada na terenie Hornsea Freeport Outlet Shopping Village, rozpocznie się około 19.00, ale przyjść można wcześniej — choćby na zakupy (sklepy i stoiska czynne będą do 19.00). Więcej informacji w tym miejscu.

4. Driffield — w sobotę na terenie Driffield Showground zaplanowano zabawę z okazji Bonfire Night. Początek o 16.30, koniec około 21.00. Wiele atrakcji, w tym także stoiska gastronomiczne z dobrym jedzeniem.

5. Cottingham — również w sobotę na terenie Hilltop odbędzie się pokaz fajerwerków. Początek imprezy o 18.00, pokaz fajerwerków zaplanowano na 19.30. Wstęp 3 funty (osoby dorosłe) lub 2 funty (dzieci).

Pokazy odbędą się również w Swanland, Barton-upon-Humber, Goole, Burstwick i Brantingham. Zapraszamy i życzymy udanej zabawy!