Festiwal, który w tym roku odbędzie się w między 7 a 17 marca, będzie przeglądem polskich filmów, począwszy od dzieł Wajdy, przez filmy nieco trudniejsze w odbiorze, psychodeliczne, aż po te o tematyce seksualnej i erotycznej. Zaprezentowane zostaną klasyki polskiego kina, a także produkcje najnowsze, nakręcone w 2012 roku. To już jedenasta edycja Festiwalu KINOTEKA!
Polski Festiwal Filmowy w Londynie - KINOTEKA - już wkrótce!
Festiwal jest organizowany przez Polish Cultural Institute we współpracy z głównym sponsorem wydarzenia, MyFerryLink, a także z innymi instytucjami propagującymi polską kulturę i sztukę, między innymi Polish Film Institute. W tym roku wydarzenie otworzy projekcja niezapomnianego dzieła, jednego z najlepszych filmów w dziejach polskiej kinematografii – „Ziemi Obiecanej” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Do ważnych projekcji należeć będą także: pokaz „Iluminacji” Krzysztofa Zanussiego i „Ucieczki z Kina Wolność” w reżyserii Wojciecha Marczewskiego. Oprócz wymienionej wyżej klasyki polskiego filmu, organizatorzy zdecydowali się na wyświetlenie w ramach Festiwalu także „Bejbi Blues” – nakręconego w ubiegłym roku filmu Katarzyny Rosłaniec, reżyserki niezwykle popularnych „Galerianek”. Bohaterką filmu jest nastolatka, która zapragnęła mieć dziecko – bo jest to modne, bo wiele młodocianych gwiazd ma dzieci. Reżyserka przedstawia obraz części polskich nastolatków, zwracając uwagę na ich problemy i sposób postrzegania świata. Niezwykle ciekawa propozycja dla każdego widza. Podczas Festiwalu KINOTEKA zaprezentowany zostanie ponadto film „Róża”, poruszający trudną tematykę niemal zakazanej miłości – między wdową po żołnierzu niemieckim a polskim żołnierzem.

Od wymienionych wyżej filmów tematyką odbiegają thrillery Jana Jakuba Kolskiego – jeden z nich, „Zabić bobra”, również zostanie pokazany publiczności w ramach zbliżającego się wydarzenia. Poza tym, widzowie mogą spodziewać się filmów wielu innych polskich reżyserów, tych wybitnych, i tych znanych nieco mniejszemu gronu.

KINOTEKA oferuje w tym roku także wyjątkowo duża liczbę warsztatów dla młodych adeptów sztuki filmowej – scenarzystów i reżyserów (dzięki współpracy z London Film Academy oraz New Horizons), a także zajęcia dla dzieci poświęcone animacji, inspirowane pracą Witolda Giersza, polskiego reżysera, animatora i scenarzysty filmów animowanych, jednego z najwybitniejszych twórców polskiej kinematografii w zakresie kreskówek. Warsztaty dla najmłodszych powiązane są z London International Animation Festival. Warto zwrócić uwagę także na konkursy organizowane w ramach tego wydarzenia – jeden z nich jest konkursem na film inspirowany dorobkiem artystycznym Romana Polańskiego. W jury zabraknie co prawda samego Polańskiego, jednak zasiądą w nim profesjonaliści współpracujący niegdyś z wielkim reżyserem.

Festiwal, jak się okazuje, w tym roku będzie nie tylko wydarzeniem filmowym! Polacy zadbali o przygotowanie specjałów naszej kuchni, które chcą zaprezentować Brytyjczykom. W ten sposób KINOTEKA przerodzi się w prawdziwe święto polskiej kultury. Oby udało się udowodnić, że my, Polacy, potrafimy tworzyć naprawdę świetne kino!

Źródło: www.foreignersinuk.co.uk, www.kinoteka.org.uk