Historia Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej zostanie opowiedziana na ekscytującej wystawie “Za Wolność Naszą i Waszą” w Muzeum Morskim w Hull. Wystawa czynna będzie w dniach od 12 Listopada do 22 Stycznia. Wejście na wystawę będzie nieodpłatne.

Muzeum Morskie w Hull.Na wystawie udostępnionych zostanie wiele oryginalnych mundurów, wyposażenia i przedmiotów osobistych żołnierzy. Obejrzenie wystawy polecamy  wszystkim tym, którzy chcą dowiedzieć się o losach Polaków walczących na Wyspach Brytyjskich podczas II wojny światowej oraz o ich wkładzie w wyzwolenie Europy od nazizmu.

I Dywizja Pancerna została sformowana na podstawie rozkazu Naczelnego Wodza, gen. broni Władysława Sikorskiego wydanego w dniu 25 lutego 1942 r., na bazie jednostek wydzielonych ze składu I Korpusu Polskiego w Wielkiej Brytanii: 10 Brygady Kawalerii Pancernej, 16 Brygady Czołgów , Dywizjonu Rozpoznawczego Korpusu, I Batalionu Ciężkich Karabinów Maszynowych Korpusu, Batalionu Saperów Korpusu.
W początkowym okresie jednostki Dywizji uczestniczyły w osłanianiu ok. dwustukilometrowego odcinka wschodniego wybrzeża Szkocji przed ewentualnym desantem Wehrmachtu. Okres ten zakończył się udanymi manewrami w północnej Anglii. Stan liczebny I Dywizji Pancernej wynosił wówczas: 885 oficerów, 15210 podoficerów i żołnierzy, 381 czołgów, 473 działa i 5060 pojazdów mechanicznych różnego przeznaczenia.

Mapa.