Rodzice dwulatków mogą skorzystać z oferty bezpłatnej wczesnej edukacji dla ich dzieci. Wiele polskich rodzin już się na to zdecydowało! Przeczytaj, dlaczego warto to zrobić.

Program darmowej edukacji wczesnoszkolnej skierowany jest do rodzin, które uzyskują rocznie nie więcej niż 16 900 funtów dochodu. Dochód ten może pochodzić z pracy lub z zasiłków.

Dwulatek może wziąć udział w programie, jeśli jego rodzicom przysługuje prawo do pobierania jednego z poniższych zasiłków: Income Support, Income-based Jobseekers Allowance, Income-related Employment and Support  Allowance, State Pension Credit, zasiłek na mocy części VI ustawy o imigracji i udzielaniu azylu z 1999 roku, zasiłki Child Tax Credits i Working (przy rocznym dochodzie brutto nieprzekraczającym £16.190) oraz zasiłek Tax Credits, Working Tax credit Run-on.

W ramach programu rodziny mogą skorzystać z pomocy wykwalifikowanego opiekuna, przedszkola lub ośrodka dla dzieci w swoim regionie, nie ponosząc z tego tytułu żadnych kosztów. Warto podkreślić, że do udziału w programie zaproszone zostały tylko najlepsze placówki edukacyjne.

Rodzinie przysługuje prawo do 15 darmowych godzin opieki nad dzieckiem w ciągu tygodnia.

Dlaczego warto?

21 marca zorganizowano w Londynie spotkanie dla polskich rodziców poświęcone programowi bezpłatnej edukacji wczesnoszkolnej dla dwulatków. Podczas zebrania wielokrotnie poruszano temat tego, dlaczego warto skorzystać z oferowanej pomocy.

Radna Joanna Dąbrowska z okręgu Ealing Common podkreśliła podczas spotkania, że „zalety bezpłatnej wczesnej edukacji i opieki nad dziećmi mają dwojaki charakter. Po pierwsze nowi imigranci mogą szybciej zintegrować się z brytyjskim społeczeństwem i wychowywać dzieci w dwujęzycznym środowisku, dzięki czemu będą one czuły przynależność do tego kraju i będą wolne od poczucia wyobcowania. Program pozwala też rodzicom, zwłaszcza matkom, powrócić do pracy”.

Inni prelegenci także zaznaczali, że program niesie ze sobą same korzyści dla rodziców dwulatków. Z jednej strony pozwala na podniesienie świadomości rodziców dotyczącej tego, jak ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka jest odpowiednia edukacja wczesnoszkolna. Z drugiej daje wymierne korzyści, w postaci 15 darmowych godzin specjalistycznej opieki nad dziećmi zakwalifikowanymi do udziału w programie.

Rodzice dzieci, które wzięły udział w programie twierdzą, że ich pociechy bardzo dobrze się rozwijają i biegle władają językiem polskim i angielskim. To ważne, gdyż tylko dobra znajomość języka angielskiego umożliwia dziecku prawidłowe komunikowanie się z rówieśnikami. Warto pamiętać, że im wcześniej dziecko zacznie przyswajać język obcy, tym szybciej będzie nim władać i tym lepiej będzie porozumiewać się z innymi dziećmi, zyskując tym samym pewność siebie i czując się dobrze w szkole, także podczas następnych lat edukacji.

Rodzice zaznaczają ponadto, że dzięki programowi prowadzonemu przez Brytyjskie Ministerstwo Oświaty (Department for Education) zyskali kilkanaście godzin tygodniowo, które mogą przeznaczyć na inne obowiązki – także zawodowe.

Warto podkreślić, że aby zapisać dziecko do programu, nie trzeba biegle mówić po angielsku! Jedna z mam, która zapisała swoje dziecko do udziału w programie, mówi: „Strona internetowa była zrozumiała a dodatkowo znalazłam numer, pod który można zadzwonić, by porozmawiać z kimś po polsku”. Co zatem może stanąć na przeszkodzie, by nie zapisać dziecka do programu?
Zachęcamy wszystkich rodziców dwulatków do wzięcia udziału w programie. Więcej informacji dotyczących nieodpłatnej edukacji przedszkolnej oraz opieki nad dziećmi można znaleźć na stronie  www.gov.uk/freechildcare.