hull.plPonad 60 pracowników ze środkowej i wschodniej Europy, którzy byli najprawdopodobniej zmuszani do wielogodzinnej pracy za znikome wynagrodzenie, zostało wczoraj odnalezionych w Lincolnshire.  Zorganizowana akcja skierowana była przeciwko wyzyskowi na rynku pracy.
Policja powiadomiła, że pracownicy, w wieku od 15 do 67 lat, pracowali za stawkę o wilele niższą niż płaca minimalna, po 16 godzin dziennie, 6 dni w tygodniu. Pracownicy spędzali również do 4 godzin dziennie w podróży, przemieszczając się vanami pomiędzy farmą a ich miejscem zamieszkania czyli
Northamptonshire i West Midlands. Jest podejrzenie, że warzywa które zbierali, były zamawiane przez wielkie supermarkety. Trzech mężczyzn zostało aresztowanych z podejrzeniem wykorzystywania innych w pracy, a czterech mężczyzn i kobieta zostali aresztowani za podejrzenie prania brudnych pieniędzy oraz handel ludźmi. Wszyscy podejrzani są rezydentami Wielkiej Brytanii, lecz ich narodowość nie została ujawniona. Możliwe jest, że wykorzystali oni w ten sposób setki ludzi. Większość pracowników przebywała na terenie hull.plWielkiej Brytanii legalnie. Byli rekrutowani poprzez ogłoszenia i agencje pracy zza granicy w tym również z Polski i Litwy. Pracownicy zostali wprowadzeni w tzw. „niewolnictwo długu” ponieważ byli zmuszeni do oddawania pieniędzy z odsetkami, ich dowody tożsamości zostały zatrzymane, mieli odprowadzane pieniądze z wypłat na zapłacenie za mieszkanie i dojazd do pracy. Policja nie wyklucza, że niektórzy z pracowników byli ofiarami przemocy oraz pracowali bez niezbędnej odzieży ochronnej. Ponad 200 ludzi z 9 organizacji było zaangażowanych w operację uwolnienia pracowników. Zaplanowanie całej akcji zajęło 6 miesięcy.

źródło: BBC Look North