Ci emigranci do Polski raczej już nie wrócą. Na Wyspach nie tylko założyli rodzinę i robią karierę, ale posiadają także brytyjskie obywatelstwo.
Polak - Brytyjczyk. Coraz więcej Polaków ma brytyjski paszport
W 2013r. brytyjskie obywatelstwo otrzymało 6 tysięcy Polaków- tak wynika z oficjalnych danych przygotowanych przez Home Office. Chociaż sama liczba w pierwszej chwili może nie wydawać się duża, warto wiedzieć, że w 2012r. takich pozytywnych decyzji o wydaniu obywatelstwa było dwukrotnie mniej, a dwa lata temu – trzykrotnie mniej.

Brytyjskie obywatelstwo to dostęp do przywilejów, ale przede wszystkim sposób na obawy związane z imigracją – uważa konsulat RP w Londynie. W ostatnich miesiącach niektóre partie polityczne odgrażają się, że ukrócą dostęp do brytyjskiego rynku pracy imigrantom, a także, że UK wystąpi z Unii Europejskiej. Dla Polaków, którzy przyjęli obywatelstwo w Wielkiej Brytanii, takie zmiany nie są już straszne.

To niestety zła wiadomość dla Polski – tacy emigranci raczej nie planują wrócić do domu, a wręcz przeciwnie – ściągają swoje rodziny za granicę. Dla osób, które od dawna mieszkają za granicą, więź z ojczyzną systematycznie się rozluźnia.


Źródło: www.gosc.pl