Rada Miejska w Hull daje mieszkańcom i przedsiębiorcom działającym na terenie miasta olbrzymią szansę na zaoszczędzenie nawet do 250 funtów rocznie na rachunkach za energię elektryczną! Przynajmniej takie są wstępne kalkulacje urzędników.
Cięcia rachunków za prąd w gospodarstwach domowych
W jaki sposób Radni zamierzają oszczędzać? Pomysł polega na wspólnej zmianie dostawcy energii elektrycznej. Aby wziąć udział w programie Rady Miejskiej należy zarejestrować się poprzez Internet lub drogą tradycyjną.
Ostatecznym terminem zgłoszenia się do programu jest poniedziałek, 17 grudnia 2012. Następnego dnia, tj. 18 grudnia, Radni zaplanowali przetarg z udziałem dostawców prądu, który – jak liczą – pomoże wyłonić tego operatora, który oferuje najniższe ceny energii elektrycznej. Około 24 grudnia każde z zarejestrowanych w programie gospodarstw oraz przedsiębiorstw dostanie informację na temat tego, który dostawca zwyciężył przetarg. Na podstawie dołączonych informacji, każdy z właścicieli będzie musiał ocenić, czy zmiana jest dla niego opłacalna. Kalkulacje, które zostaną przysłane pocztą tradycyjną lub e-mailową (w zależności od sposobu rejestracji), wykonane zostaną na podstawie indywidualnego zużycia prądu przez danego użytkownika, biorącego udział w programie. Do 14 stycznia 2013 roku należy podjąć ostateczną decyzję o ewentualnej zmianie dostawcy energii elektrycznej, a tym samym zaakceptować lub odrzucić zaproponowane rozwiązanie.

W jaki sposób wziąć udział w programie?

Odwiedź stronę http://readytoswitch.ichoosr.com/.
Pamiętaj, że sama rejestracja nie oznacza, że jesteś zobligowany do zmiany dostawcy prądu! Ostateczną decyzję podejmujesz na przełomie 2012/2013 roku, masz na nią kilka tygodni. Pamiętaj także, że im więcej mieszkańców zarejestruje się w programie Rady Miejskiej, tym niższe ceny energii elektrycznej mogą zostać wynegocjowane przez urzędników. Dostawcy prądu zwyczajnie będą konkurować o tak dużą liczbę użytkowników ich energii. W tej chwili, kilka dni od startu programu, liczba zarejestrowanych mieszkańców wynosi prawie półtora tysiąca!

System polegający na zmianie dostawcy prądy przez dużą liczbę mieszkańców danego miasta w celu zmniejszenia rachunków za elektryczność został po raz pierwszy wprowadzony w życie w Belgii i Holandii.

Pozostaje zadać sobie pytanie – dlaczego samodzielnie nie mogę zmienić swojego operatora? Odpowiedź jest prosta – procedura taka jest możliwa, jednak dosyć skomplikowana – każdy z operatorów chce zatrzymać swojego klienta tak długo, jak to możliwe. Poza tym, pojedyncza osoba nigdy nie wynegocjuje takich cen, jakie mogą zostać osiągnięte przy udziale tysięcy ludzi.

Radni tłumaczą, że poprzez program pragną zapewnić dostęp do ogrzewania elektrycznego w okresie zimowym większej liczbie ludzi, którzy dotychczas musieli oszczędzać ze względu na brak środków, związany m.in. z rosnącym bezrobociem.

Źródła:
http://www.bbc.co.uk
http://readytoswitch.ichoosr.com
http://www.hullcc.gov.uk