Imigranci mieszkający w Wielkiej Brytanii zakładają własne firmy na potęgę. Co ciekawe, to nasi rodacy są najbardziej przedsiębiorczą mniejszością narodową w Wielkiej Brytanii. Bijemy wszystkich innych na głowę!

Liczba zakładanych przez imigrantów firm rośnie w bardzo szybkim tempie. W porównaniu z 2010 rokiem jest ich obecnie aż o 160 procent więcej! W sumie w ubiegłym roku powstało 170 tysięcy  firm należących do imigrantów mieszkających w UK, podaje brytyjski serwis internetowy  businessweekly.co.uk.

Polacy założyli w ubiegłym roku 14 475 firm w Wielkiej Brytanii. To o około 2 tysiące więcej niż Irlandczycy, którzy w zestawieniu zajmują drugą pozycję. Sąsiedzi Wielkiej Brytanii otworzyli na  Wyspach w 2015 roku 12 468 firm. Trzecie miejsce na podium zajęli obywatele Chin, którzy  założyli 11 532 firm w ubiegłym roku. Dalej znajdują się Hindusi (10 438 firm), Rumuni (10 280 firm),  Włosi (8 885 firm), Francuzi (6 489 firm), Amerykanie (6 291 firm), Niemcy (5 543 firm) oraz  Pakistańczycy, którzy zamykają zestawienie (5 521 firm założonych w ubiegłym roku).

Ranking uwzględnia jednak tylko takie firmy, które zarejestrowano w Companies House, głównie Ltd. Nie dotyczy zatem osób samozatrudnionych (ang. self-employed), które otworzyły niewielkie,  jednoosobowe firmy i prowadzą działalność gospodarczą na Wyspach, świadcząc różne usługi.

Okazuje się zatem, że często przyjeżdżamy do Wielkiej Brytanii po to, by założyć tam firmę. Jest to zresztą stosunkowo proste. Wielka Brytania uchodzi za jedno z łatwiejszych do prowadzenia  własnego biznesu państw. W rankingu stworzonym przez World Bank Group zajmuje szóste  miejsce na świecie. Dla porównania, Polska plasuje się w tym samym zestawieniu na 25. pozycji.

Kilka przydatnych informacji dotyczących tego, jak podejść do własnego biznesu i zacząć myśleć o własnej firmie, znajdziesz w tym artykule.