Wycieczka do Yorku nie musi ograniczać się do zwiedzania starówki. Warto spędzić w regionie przynajmniej dwa dni, by móc jeden z nich poświęcić na zwiedzanie okolicy. Jest ona nie mniej malownicza niż samo miasteczko!

Hrabstwo Yorkshire jest największym hrabstwem Wielkiej Brytanii. Słynie z zapierających dech w piersiach krajobrazów. Można tu zobaczyć rozległe wrzosowiska, często pojawiające się w brytyjskiej kulturze (z naciskiem na literaturę). Można pospacerować po urokliwych wioskach położonych w dolinach, jakich tutaj mnóstwo. W Yorkshire znajdziemy też zielone łąki, nadmorskie klify czy piaszczyste plaże. Wystarczy tylko wsiąść w samochód — i zwiedzać!

Po drodze można zatrzymać się przy najciekawszych atrakcjach hrabstwa Yorkshire. Należą do nich między innymi:

  1. Castle Howard — to uroczy pałac położony około 25 kilometrów od Yorku. Budowa ruszyła w 1699 roku, ale zajęła około 100 lat. Pałac oszałamia z zewnątrz, ale prawdziwe bogactwo zdobień kryje się w środku. Dlatego warto poświęcić trochę czasu i zwiedzić ten budynek bardzo dokładnie, zwracając uwagę na każdy detal.
  2. Park narodowy North York Moors — jeśli chcesz zobaczyć rozległe wrzosowiska, musisz odwiedzić to miejsce. Park North York Moors słynie właśnie z dywanów wrzosów, które rozkwitają w lecie i przekwitają wczesną jesienią. Ale to miejsce można odwiedzać przez cały rok, także zimą, kiedy krajobraz nabiera kolorów zbliżonych gdzieniegdzie do brązu, a dalej do szarości.
  3. Fountains Abbey — to ruiny opactwa z XII wieku, założonego przez benedyktynów. Ruiny wyglądają oszałamiająco. Szarobrązowy kamień, z jakich wybudowano opactwo, wspaniale kontrastuje z bujną zielenią okolicy, o ile zdecydujemy się na wycieczkę tutaj wiosną lub w pełni lata. Zieleń nie wzięła się tu jednak z przypadku. W XVIII wieku założono tutaj duży park. Jego twórca poświęcił na to wiele lat pracy. Efekt jest oszałamiający — do dziś! Fountains Abbey to miejsce z historią, które — choć nie wytrzymało próby czasu — z pewnością trzeba odwiedzić będąc w okolicy.