Mieszkańców East Riding czeka wzrost podatku miejskiego Council Tax. I to aż o prawie pięć procent!

Nowa, podwyższona stawka podatku została zaakceptowana podczas wtorkowego spotkania East Riding Council. Warto podkreślić jednak, że zmiana dotyczy tylko właścicieli nieruchomości znajdujących się w kategorii „D”. Od kwietnia zapłacą oni 1323,47 funtów podatku Council Tax. To o 62,90 funta więcej niż dotychczas!

W East Riding w roku 2016/2017 będą obowiązywać następujące stawki podatku Council Tax:

Band A: £882,31

Band B: £1029,36

Band C: £1176,42

Band D: £1323,47

Band E: £1617,58

Band F: £1911,68

Band G: £2205,78

Band H: £2646,94

Radny Steve Parnaby powiedział, że zmiana z pewnością nie ucieszy mieszkańców East Riding, ale jej wprowadzenie w życie było po prostu koniecznością. „Podniesienie podatku było konieczne, bo musimy wyrównać budżet, starając się zaoszczędzić 48,2 miliona funtów w ciągu najbliższych czterech lat. Wynika to ze zmniejszonego finansowania z funduszy rządowych” — mówił Parnaby.

Radny tłumaczył także, że to nie była łatwa do podjęcia decyzja. Ale część z tych pieniędzy zostanie przeznaczona na pokrycie kosztów opieki socjalnej. Jak zauważył Parnaby, w Wielkiej Brytanii mamy obecnie do czynienia z kryzysem w tym zakresie. „Musimy zrobić wszystko, by zapewnić odpowiednią opiekę wszystkim naszym mieszkańcom, którzy takiej opieki potrzebują” — podsumował Parnaby.

Z tego, co wiadomo obecnie, aż 3% z 4,9% podwyżki zostanie przeznaczone na pokrycie kosztów opieki społecznej w regionie. Tylko 1,9% posłuży do załatania dziury budżetowej związanej z obcięciem finansowania przez rząd Wielkiej Brytanii.

Głosowanie nad projektem zmian w tym zakresie było burzliwe. Głos zabierało wielu radnych, którzy kwestionowali cały budżet, sugerując, że jest on źle rozplanowany. Wskazywali oni na przykład na to, że należy unikać cięć w szkolnictwie, które obecnie są planowane.