Bank of England poinformował pod koniec grudnia, że w 2016 roku Brytyjczyków czeka zmiana – w obieg zostaną wprowadzone bowiem plastikowe banknoty. Za takim rozwiązaniem przemawia kilka argumentów. Plastikowe banknoty będą miały zupełnie inne właściwości niż papierowe, używane powszechnie na całym świecie. Dlaczego Bank of England podjął taką decyzję? Warto dodać, że wprowadzenie w obieg banknotów plastikowych jest droższe od papierowych.
Od 2016 roku zapłacisz... plastikowymi banknotami!
Główną zaletą nowego środka płatniczego ma być jego wytrzymałość. Banknoty papierowe łatwo ulegają zniszczeniu, drą się. Wystarczy wyprać spodnie z pozostającymi przez przypadek w kieszeniach banknotami, by zostały one zniszczone. Ich plastikowe odpowiedniki odporne będą na wilgoć i na kontakt z wodą. Nie będą również łatwo się brudzić. Eksperci pracujący nad wprowadzeniem w obieg plastikowych pieniędzy obliczyli, że nowe banknoty będą ponad dwukrotnie trwalsze od papierowych. Nie oznacza to jednak, że nic nie jest im w stanie zaszkodzić. W starciu z ogniem zniszczą się tak samo łatwo, jak banknoty papierowe. Ponadto, nie będzie można ich prasować żelazkiem.

Ustalono, że pierwszym plastikowym banknotem, jaki pojawi się w obiegu ogólnym, będzie pięciofuntówka. Zobaczymy na niej wizerunek Winstona Churchilla. Następnie Brytyjczycy będą mogli płacić banknotami o nominale dziesięciu funtów. Zdobić je będzie podobizna Jane Austen.

Dyrektor instytucji odpowiedzialnej za zmiany, Mark Carney, powiedział w rozmowie z BBC, że Brytyjczyków czeka rewolucja w zakresie wyglądu pieniędzy. Poza tym, dyrektor podkreślił, że nowe banknoty będzie o wiele trudniej podrobić. Zaznaczył także, że koszty ich produkcji będą niższe z punktu widzenia podatników. Niestety, w przypadku kosztów samej zmiany, polegającej na zastąpieniu dotychczasowych banknotów zupełnie innymi (a co za tym idzie, wiążącej się z koniecznością wymiany sprzętu służącego do produkcji pieniędzy), nie można mówić o korzystnym wyniku. Eksperci z Bank of England zaznaczają jednak, że inwestycja bardzo szybko się zwróci. Ze względu na dużą wytrzymałość i odporność na zniszczenia, nie trzeba będzie produkować aż tak dużej liczby banknotów każdego roku. Ostatecznie zatem powinno okazać się, że reformę należy uznać za udaną.

Bank of England zdecydował się na wprowadzenie zmian po wcześniejszych konsultacjach z Brytyjczykami – w ankiecie, w której zbadano stosunek mieszkańców Wielkiej Brytanii do proponowanej reformy, aż 87% ankietowanych poparło ten pomysł. Jedynie 6% Brytyjczyków powiedziało stanowcze „nie” wszelkim zmianom. 7% nie miało zdania w tej sprawie.

Decyzja podjęta w grudniu bieżącego roku przez Bank of England oznacza zatem, że Wielka Brytania wejdzie do grona 20 państw na całym świecie, w których środkiem płatniczym są banknoty wykonane z plastiku. Pierwsza na taki krok zdecydowała się Australia – zmianę na tym kontynencie wprowadzono już w 1990 roku. Za jej przykładem poszła Rumunia i inne państwa całego świata. Wielka Brytania już wkrótce będzie następna. Czy plastikowe banknoty będą dobrym środkiem płatniczym? A może lepiej było pozostać przy tradycyjnej formie pieniędzy?

Źródła: http://www.emito.net/, http://www.bankofengland.co.uk, pl.wikipedia.org/