Niedokładne informacje albo zbyt ogólna wiedza na temat uzyskiwania brytyjskiego paszportu mogą przynieść opłakane skutki. Czy Twoja sytuacja jest podobna do innych?

Jeżeli interesuje Cię ubieganie się o brytyjski paszport, to prawdopodobnie udało Ci się zebrać sporą wiedzę na ten temat. Jednak warunki podawane przez Home Office, które trzeba spełnić, aby można było ubiegać się o obywatelstwo, są bardzo ogólne. Wpływ na decyzję o tym, czy zostanie Ci przyznane obywatelstwo, ma dużo więcej czynników niż te, o których przeczytasz w internecie, czyli 6 lat pobytu w UK, niekaralność, certyfikat językowy i zdanie testu Life in the UK. W praktyce okazuje się, że Home Office bierze pod uwagę zmiany miejsca pracy, przerwy w zatrudnieniu, wykroczenia drogowe albo datę otrzymania certyfikatu językowego. Warunki podawane na wielu stronach internetowych są bardzo ogólnymi wskazówkami, dlatego zanim podejmiesz decyzję o ubieganiu się o paszport brytyjski, sprawdź swoją sytuację imigracyjną. Twoja indywidualna sytuacja prawdopodobnie wymagać będzie indywidualnego potraktowania.

Nie marnuj swoich pieniędzy

Ubieganie się o obywatelstwo wiąże się ze sporym wydatkiem finansowym. Sama opłata za rozpatrzenie wniosku, pobierana przez Home Office, to £906, a w przypadku jego odrzucenia urząd zwraca jedynie £80. Dlatego aby nie ryzykować tych pieniędzy, warto dobrze się przygotować i przed ubieganiem się przeprowadzić ocenę swoich możliwości i szans na powodzenie.

Jeszcze nie masz tego w planach?

Co ważne, nie ma znaczenia to, kiedy chcesz się ubiegać o obywatelstwo: czy w bliskiej, czy w dalszej przyszłości. Im wcześniej rozpoczniesz przygotowania i dowiesz się, jak wygląda Twoja sytuacja, tym łatwiej będzie Ci uniknąć problemów także w przyszłości.

Kiedy warto sprawdzić swoją sytuację?

 • Jeżeli były lub są planowane zmiany miejsca pracy
 • Jeżeli był brany lub jest planowany urlop macierzyński
 • Jeżeli były lub wiesz, że będą miały miejsce w przyszłości sprawy w sądzie
 • Jeżeli były przyznane punkty karne za wykroczenia drogowe

Te czynniki nie muszą przekreślać możliwości ubiegania się o paszport brytyjski, ale mogą mieć decydujący wpływ na Twoje szanse. Dlatego jeżeli któryś z wymienionych elementów pojawił się w Twojej historii pobytu i zatrudnienia w UK, sprawdzenie sytuacji imigracyjnej będzie miało w Twoim przypadku zasadnicze znaczenie.

Zasięgnij opinii doradcy imigracyjnego

Skorzystaj z okazji, aby w czasie rozmowy telefonicznej z doradcą imigracyjnym dokładnie poznać swoje szanse. Ocena Twojej sytuacji imigracyjnej i Twoich szans na otrzymanie obywatelstwa da Ci pewność co do dalszych kroków, a dodatkowo może Ci pozwolić zaoszczędzić pieniądze i niepotrzebny wysiłek. Dowiesz się, jakie dokumenty będą Ci potrzebne do poparcia wniosku, a także czy musisz zdawać egzaminy i testy.

Jak w praktyce wygląda rozmowa z doradcą imigracyjnym?

 • Po wysłaniu swojego zgłoszenia otrzymasz e-mail z potwierdzeniem.
 • Ustalony zostanie dogodny dla Ciebie termin rozmowy telefonicznej z doradcą.
 • Rozmowa z doradcą odbywa się po polsku i trwa ok. 30 minut.
 • Otrzymasz rzetelną ocenę swojej sytuacji imigracyjnej i możliwości ubiegania się o obywatelstwo.
 • Po rozmowie otrzymasz e-mailem raport z indywidualną oceną i wskazaniami.

Ile to kosztuje?

Ocena przeprowadzana przez doradcę imigracyjnego kosztuje £100. Jeżeli jednak podczas rozmowy z doradcą okaże się, że Twoja sytuacja nie daje możliwości ubiegania się o obywatelstwo lub rezydenturę, wówczas nie zapłacisz nic. Ocena doradcy imigracyjnego będzie wówczas bezpłatna. 

Co robić?

 • 1. Przed 31 maja 2014 wypełnij formularz zgłoszeniowy na stronie http://brytyjskieobywatelstwo.co.uk/zgloszenie i – co ważne – w polu Kod promocyjny wpisz koniecznie 2YHL
 • 2. Poczekaj na maila z potwierdzeniem i rozmowę z konsultantem.
 • 3. W czasie rozmowy z konsultantem ustal dogodny termin rozmowy z doradcą.

Uwaga! Jeżeli skorzystasz z oceny imigracyjnej przed 31 maja 2014, dajemy Ci gwarancję na cenę naszych usług na 2 lata – aż do 31 maja 2016. Otrzymasz przynajmniej £100 rabatu, a nasza pomoc kosztować będzie jedynie £200 bez względu na aktualną wówczas cenę. Oferta ważna jest tylko dla zgłoszeń wysłanych do 31 maja 2014. 

Kim jesteśmy?

Serwis Brytyjskie Obywatelstwo powstał 3 lata temu i stał się dobrze rozpoznawalnym serwisem dla osób starających się o rezydenturę lub obywatelstwo. Doradcy pracujący dla serwisu mają akredytację The Office of the Immigration Services Commissioner (OISC) – organizacji zrzeszającej doradców imigracyjnych. 99% aplikacji prowadzonych przez Brytyjskie Obywatelstwo kończy się przyznaniem obywatelstwa lub rezydentury.