Ludzie mieszkający w Hull coraz częściej są otyli i nie wiedzą o tym. Sądzą, że jeśli już mają problem z wagą, to jest to niewielka nadwaga, a nie otyłość, która może stać się przyczyną licznych chorób.
Mieszkańcy Hull są otyli i... nie wiedzą o tym
A różnica jest kolosalna, bowiem otyłość kliniczna to zagrażające życiu schorzenie, które może prowadzić nie tylko do chorób serca i cukrzycy typu drugiego, ale także raka, chorób jelita i innych. Ankieta przeprowadzona przez Nuffield Health wykazała, że 31% osób mieszkających pod kodem pocztowym HU3 jest otyłych – to najwięcej w mieście. Najlepiej wypada HU1 z odsetkiem 25%.

Co ciekawe, według tego samego badania 57% populacji Yorkshire uważa, że ma nadwagę, podczas gdy tylko 7% wskazuje na otyłość. Doktor Davina Deniszcyc mówi: „Istnieje ogromna różnica między lekką nadwagą a otyłością. Kiedy twój wskaźnik masy ciała (BMI – Body Mass Index) wskazuje na wartość powyżej 30, w ciele zaczynają zachodzić zmiany fizjologiczne, które mogą mieć ogromny wpływ na najważniejsze organy i prowadzić do zachorowań na poważne choroby jak atak serca, zawał czy choroby wątroby. W Yorkshire mieszka spora grupa osób, która idzie w niebezpiecznym medycznie kierunku i nie ma pojęcia, że kampanie przeciwko otyłości skierowane są do niej” (cyt. za hulldailymail.co.uk).

Z ankiety wynika też między innymi:
– 8 na 10 osób nie ma pojęcia o powiązaniu między otyłością a ryzykiem zachorowania na raka, w tym raka piersi i jelita.
– 68% nie wie, że otyłość może powodować chorób wątroby, mimo że właśnie co trzecia choroba w tym regionie jest spowodowana zbyt wysoką wagą.
– 63% nie wie o powiązaniu otyłości i zapalenia stawów i kości.

Hull City Council – w ramach kampanii Change 4 Life – stara się nakłaniać ludzi, by jedli zdrowiej zmieniając swoje drobne przyzwyczajenia. Ich celem jest zmniejszenia liczby otyłych dzieci o 2% oraz propagowanie zasad zdrowego odżywiania się wśród dorosłych. Rachel Roberts z Rady Miasta podkreśla, że ważne są małe zmiany, jak picie coli light zamiast normalnej czy zastąpienie mleka pełnotłustego odtłuszczonym.

A ty, w jak „otyłej” okolicy mieszkasz?
HU1 (city centre): 25%
HU2 (city centre): 29%
HU3 (Spring Bank/west Hull): 31%
HU5 (Avenues): 26%
HU6 (Orchard Park/Greenwood): 28%
HU7 (Bransholme/Kingswood/Wawne): 28%
HU8 (Holderness Road/Ings): 28%
HU9 (Victoria Dock/ Greatfield/Bilton Grange): 29%
HU11 (Bilton): 26%


Źródło: http://www.hulldailymail.co.uk/