Minęły wakacje. W tym czasie nasza skóra szczególnie narażona była na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Tymczasem National Institute for Health and Care Excellence podjął przełomową decyzję w sprawie leczenia czerniaka złośliwego w Wielkiej Brytanii – zarekomendował nowy lek, który pozwoli leczyć tę wyjątkowo niebezpieczną chorobę z dużą skutecznością.
Nowotwór skóry już nie taki groźny?
Brytyjski instytut National Institute for Health and Care Excellence wydał niedawno opinię, w której poinformował, że nowy środek może mieć bardzo duży wpływ na leczenie nowotworów skóry. Instytut zasugerował, że NHS powinien zacząć stosować go w leczeniu czerniaków.

Lek, o którym mowa, jest produkowany przez brytyjski koncern GlaxoSmithKline. Środek działa bardzo specyficznie i jest skierowany tylko przeciwko określonemu typowi czerniaka. Zasada jego działania opiera się przede wszystkim na uśmiercaniu komórek nowotworowych, co prowadzi w ostateczności do zahamowania lub znacznego spowolnienia rozwoju śmiertelnej choroby.

Instytut jest zdania, że środek ten powinien być stosowany w leczeniu czerniaków głównie u tych pacjentów, u których doszło do rozprzestrzenienia się choroby, lub u których nie można chirurgicznie usunąć zmian chorobowych. Warunkiem jest także przeprowadzenie testu na rodzaj mutacji nowotworu. Dopiero po ocenie sytuacji pacjenta z uwzględnieniem tych wszystkich aspektów, lekarz powinien zdecydować o włączeniu leczenia nowym preparatem.

Profesor Carole Longson z Centre for Health Technology Evaluation powiedziała, że przez wiele lat nie było skutecznego sposobu na leczenie nowotworów złośliwych skóry. Profesor przyznała jednak, że w ciągu kilku ostatnich lat medycyna poczyniła bardzo duży krok w kierunku leczenia czerniaków. Dzięki temu powstało kilka nowych środków, które są pomocne w walce z tą niezwykle niebezpieczną chorobą (za MSN UK).

Lekarze oczekują, że zastosowanie przełomowego lekarstwa pomoże wielu pacjentom szybko wrócić do zdrowia. Dotyczy to także tych, u których nowotwór jest w dosyć zaawansowanym stadium.

Profesor Paul Workman z The Institute of Cancer Research wyraził olbrzymie zadowolenie z faktu, że instytut National Institute for Health and Care Excellence zarekomendował stosowanie leku produkowanego przez GlaxoSmithKline w celu zwalczania czerniaka. Zaznaczył także, że ta decyzja jest bardzo dobrą wróżbą na przyszłość. Oznacza bowiem, że rynek medyczny zaczyna otwierać się na medykamenty nowej generacji, które są znacznie skuteczniejsze w walce z chorobami niż leki stosowane dotychczas (za MSN UK).

Należy jednak dodać, że to, czy nowy lek istotnie znajdzie zastosowanie w onkologii i będzie używany w szpitalach NHS, zależy w dużej mierze od tego, jaka będzie jego cena. Jeśli NHS wynegocjuje zniżki na zakup tego środka, prawdopodobnie już niedługo brytyjscy onkolodzy będą mogli leczyć przy jego pomocy pacjentów chorych na czerniaka. W przeciwnym jednak razie lek pozostanie jedynie rewolucyjnym środkiem, który – choć potencjalnie mógłby przyczynić się do uratowania życia wielu pacjentów – nadal nie będzie używany w szpitalach.

Czerniak złośliwy jest jednym z pięciu najpopularniejszych nowotworów w Wielkiej Brytanii. Każdego roku uśmierca wielu mieszkańców Wysp. Dlatego – podobnie jak w przypadku innych nowotworów – bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie choroby. Szczególnie osoby z jasną karnacją i dużą liczbą znamion na ciele powinny regularnie odwiedzać dermatologa i kontrolować stan swojej skóry. Profilaktyka czerniaka złośliwego wiąże się także z unikaniem przebywania na pełnym słońcu i stosowanie kremów do opalania z wysokim filtrem UV.

Źródło: http://uk.msn.com, http://www.bbc.com/news/uk/