W związku z obchodami Polskiego Dnia w Wielkiej Brytanii w Hull zaplanowano trzy wydarzenia polonijne. Sprawdź, co będzie się działo!

Polish Heritage Day

Z inicjatywą zorganizowania Polskiego Dnia w UK wyszła Ambasada RP w Londynie. Na stronie internetowej ambasady czytamy: „Projekt ma na celu ustanowienie na terenie Wielkiej Brytanii corocznych obchodów związanych ze Świętem Narodowym 3 Maja. W jego ramach skoordynowane zostaną przedsięwzięcia prowadzone przez polskie organizacje, szkoły sobotnie i parafie na terenie UK. Projekt będzie realizowany rokrocznie, w każdy pierwszy weekend po 3 maja, by na trwale zagościć w kalendarzu lokalnych wydarzeń jako Polski Dzień w Wielkiej Brytanii. Celem akcji jest wspólne świętowanie przez polską społeczność Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi RP przypadających 2 maja, jak i Święta Konstytucji 3 Maja. Upamiętnijmy wspólnie dziedzictwo przeszłych pokoleń i współczesny, pozytywny wkład Polaków w życie kulturalne, gospodarcze i społeczne Wielkiej Brytanii”.

Ambasador RP Arkady Rzegocki zachęca organizacje polonijne działające w Wielkiej Brytanii do organizowania wydarzeń związanych z tym dniem. „Zachęcam do wspólnej pracy by pokazać innym społecznościom to, co najlepsze w naszej kulturze i narodowym charakterze, by budować mosty i promować polski model integracji, oparty na przyjaznych relacjach i dumie z naszego narodowego dziedzictwa. Mam nadzieję, że w tym roku oraz w kolejnych latach Polacy w małych i dużych miejscowościach – wszędzie tam, gdzie mieszkamy – będą przez choć jeden dzień wspólnie łączyć się w polskości, stając się ambasadorami Polski” — napisał ambasador w liście otwartym.

Jak świętujemy w Hull?

W naszym mieście 6 maja odbędą się trzy imprezy związane z Polish Heritage Day. Polska Szkoła im. Ireny Sendlerowej w Hull organizuje majówkę dla uczniów. Zaplanowano piknik na trawie, a także quizy i konkursy wiedzy o Polsce. Oprócz tego tradycyjne gry podwórkowe.

W restauracji Izabela Restaurant and Wine Bar odbędzie się polska majówka. Początek o 13.00. Organizatorzy zapewniają, że impreza będzie mieć charakter rodzinny. Nie zabraknie gier i zabaw na świeżym powietrzu. Będzie też dmuchany zamek. Restauracja serwować będzie dania z grilla (w końcu to majówka!). W tle — polska muzyka. W tej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak tylko założyć biało-czerwone stroje i bawić w gronie znajomych i przyjaciół!

Izabela Restaurant and Wine Bar znajduje się przy ul. Beverley Road.

W kościele The LDS Church przy Spriengfild Way w Hull odbędzie się wykład Antoniego Lishaka z fundacji Learning from the Righteous oraz wystawa dotycząca wydarzeń w warszawskim zoo w czasie II wojny światowej. To okazja do skonfrontowania wizji filmowej z głośnej produkcji Azyl (The Zookeper’s Wife) z rzeczywistym przebiegiem zdarzeń w ogrodzie zoologicznym. Film, o którym dystrybutor pisze tak: „Opiekunowie warszawskiego zoo, państwo Żabińscy, próbują ocalić setki ludzi i zwierząt podczas niemieckiej okupacji”, miał premierę pod koniec marca tego roku.

Początek o 17.00. Bilety wstępu (obejmują poczęstunek) kosztują 3 funty (ulgowe) i 7 funtów (normalne). Warto obejrzeć film przed przyjściem na wydarzenie (w ramach eventu Azyl nie będzie wyświetlony).