Brak wiedzy na temat angielskiego systemu edukacji oraz kwalifikacji jest częstym problemem ludzi na emigracji w UK. Postaramy się omówić kilka kwalifikacji oraz skrótów, z którymi możecie się spotkać podczas np. wypełniania podania o pracę.

Podczas przeglądania ogłoszeń w sprawie pracy czy informatora szkoły najpopularniejszą kwalifikacją jest GCSE oraz A level. GCSE jest egzaminem konczącym naukę w Secondary School co może być porównane do polskiego gimnazjum. A levels z kolei mogą być porównane do polskiej matury. Dla nastolatków są to zazwyczaj wystarczające kwalifikacje do dostania się na studia. Osoby dorosłe mogą użyć tych kwalifikacji do zademonstrowania dobrego poziomu ogólnej edukacji. Użyliśmy tych przykładów aby pokazać jaki poziom wiedzy reprezentuje dana kwalifikacja. W celu sprawdzenia odpowiednika swoich świadectw szkolnych radzimy się skontaktować z UK NARIC.

Jeśli przeglądamy kursy zawodowe zazwyczaj spotykamy się ze skrótami takimi jak BTEC, OCR czy City and Guilds. Są to Awarding Bodies czyli organizacje które zajmują się w Anglii regulacją kwalifikacji zawodowych w wybranych zawodach. Kwalifikacje te są dostępne na różnym poziomie zaawansowania.

Następną kwalifikacją często widzianą w ogłoszeniach o prace jest NVQ. NVQ jest dostępne w 5 rożnych poziomach zaawansowania i jest zawodową kwalifikacją potwierdzającą wiedzę oraz umiejętnosci zdobyte podczas pracy w danym zawodzie. Nie jest możliwe rozpoczęcie tego kursu nie pracując w danej profesji. Niektóre szkoły mogą pomóc w znalezieniu praktyki zawodowej, ale przeważnie jest to obowiązkiem ucznia.

Innymi kwalifikacjami są Skills for Life czyli ESOL, numeracy oraz literacy. ESOL to kurs języka angielskiego specjalnie zaprojektowany dla osób, których pierwszym językiem nie jest angielski. Literacy to także kurs języka angielskiego, ale skierowany jest do osób, których pierwszym językiem jest angielski, ale mających problem z pisaniem i czytaniem. Numeracy jest kursem podnoszącym nasze umiejętności matematyczne.

Staraliśmy się przedstawić kwalifikacje, które powodują najwięcej zamieszania pośród dzwoniących. Jeśli masz jakieś pytania na temat kwalifikacji lub ogólnie kariery i kursów, zadzwoń po bezpłatną poradę w języku polskim na numer 0800 093 1114, 9:00-17:00 od poniedziałku do piątku.

Artykuł opracowany przez Next Step.