Kto może założyć firmę w Wielkiej Brytanii, jak przygotować się do jej założenia i czy to w ogóle ma sens w obecnych warunkach ekonomicznych? – Wielu z nas z pewnością zadawało sobie te pytania wielokrotnie, wszak nie ma to, jak być sobie samemu szefem! Jeśli należysz do tej odważnej grupy, poniżej znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Kto może założyć firmę w Zjednoczonym Królestwie?
Własną firmę może otworzyć każdy, kto czuje się na siłach. Problemem może być natomiast brak odpowiedniej wiedzy na ten temat bądź umiejętności potrzebnych do prowadzenia firmy. Wiedzę można z pewnością zdobyć. Co do umiejętności, to  trzeba się po prostu sprawdzić.

Jak przygotować się do uruchomienia biznesu?

Na początku warto porozmawiać z osobami, które już mają swoją firmę na Wyspach. Ich opinie na temat plusów i minusów prowadzenia działalności gospodarczej mogą się okazać bardzo cenne. Kolejnym etapem powinien być z pewnością przemyślany projekt, w którym naszkicujemy szacowane przychody oraz wydatki. W początkowym stadium zakładania firmy bardzo ważne jest również wsparcie rodziny i przyjaciół − informuj ich systematycznie o postępach w zakładaniu firmy. Najważniejsze jednak są badania rynku, najprościej rzecz ujmując, czy nasz produkt lub usługa ma szanse zaistnieć i rozwijać się na rynku brytyjskim – mówi Krzysztof Uszok, dyrektor w Coopers Edge Publishers. Warto zastanowić się, czy mamy potrzebne umiejętności do prowadzenia biznesu, takie jak: pewność siebie, zdecydowanie, operatywność czy zaangażowanie – dodaje.

Czy zakładanie firmy w obecnym klimacie makroekonomicznym ma w ogóle sens?
Tak, zdecydowanie, jednak tylko gdy mamy przemyślany, dobry pomysł. Jeśli nie masz jeszcze pomysłu na swoją firmę, zastanów się, które z Twoich umiejętności mogą być wykorzystane jako podstawa do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Niektóre rodzaje działalności mają większe szanse na sukces w zmiennym klimacie finansowym niż inne. Jeśli chcesz założyć działalność gospodarczą, ale nie zdecydowałeś, w którym obszarze chcesz pracować, dowiedz się, jakie rodzaje działalności się rozwijają i co sprawia, że są „odporne na recesję” – proponuje Krzysztof Uszok. Mogą to być:
rynki „podstawowe” − np. żywność i materiały dla domu,
rynek materiałów luksusowych po przystępnych cenach − w razie braku koniunktury na rynku towary przeznaczone dla osób powyżej 50. roku życia mogą przynieść powodzenie, ponieważ akurat te osoby często mają kapitał w postaci nieruchomości czy oszczędności,
można także pomyśleć o zakupie istniejącej firmy, która przynosi już określone dochody. W mniej sprzyjających gospodarce czasach może się pojawić okazyjna oferta firmy w tym zakresie. Można się również postarać o koncesję na sprzedaż towarów ze znakiem danej firmy (franczyza), wtedy szansę przetrwania na rynku są bardzo duże, szczególnie kiedy warunki ekonomiczne są trudne, gwarantuje to określoną pozycję na rynku oraz optymalizację systemów i procesów.

Czy prowadzenie rodzinnego biznesu to dobry pomysł?

Rozpoczęcie, a następnie prowadzenie działalności i praca w rodzinnej firmie mogą przynieść cenne korzyści − od większego zaufania pomiędzy pracownikami do większej elastyczności. Jednak bez starannego zarządzania mogą też pojawić się problemy związane na przykład z komunikacją między pracownikami bądź polemiki odnośnie wynagrodzenia. Prowadzenie rodzinnego biznesu to bardzo dobry pomysł, wymaga on jednak starannego przygotowania, aby nie dopuścić do konfliktów. Najlepszym sposobem na jego uniknięcie jest zapobieganie nieporozumieniom od samego początku. Opracowanie rodzinnego konsensusu, czyli dokumentu opisującego zasady funkcjonowania firmy,  może pomóc w osiągnięciu tego celu.

Artykuł powstał przy współpracy z wydawnictwem Coopers Edge Publishers, które udostępnia kompletny oraz aktualny poradnik pt. „Zarządzanie firmą w Wielkiej Brytanii”. Więcej na temat tej pozycji można znaleźć w serwisie: www.obywatelstwo.org.uk.