Od 2004 r. w Wielkiej Brytanii homoseksualiści mogą legalizować swoje związki partnerskie, a od końca marca tego roku mogą już zawierać małżeństwa. Ci, którzy zawarli związek wcześniej, pod koniec roku będą mogli zamienić go w małżeństwo.

Culture Secretary Maria Miller mówi: „Jestem świadoma, że jest wiele par, które są w związku partnerskim i są rozczarowane, że muszą czekać do końca roku na zamienienie ich statusu na małżeństwo. Chcę zapewnić, że pracujemy tutaj ciężko, by stało się to możliwe jak najszybciej. Jednak należy pamiętać, że dla nas to kompletnie nowy proces” (cyt. za hulldailymail.co.uk). 

Tymczasem w sobotę 29 marca br. w Guildhall w Hull udzielono pierwszego homoseksualnego ślubu dwóch kobiet: Sammy Spence i Jenny Middleton. Obie panny młode są szczęśliwe, bo spełniło się ich marzenie – zalegalizowanie związku.
Pierwsze homoseksualne małżeństwo w Hull
Jenna Middleton mówi: „Dzięki możliwość pobrania się jesteśmy traktowane na równi z innymi parami małżeńskimi. To krok milowych dla par homoseksualnych” (cytat za: hulldailymail.co.uk). Kobieta dodaje też, że ogromnie cieszy ją fakt, że ceremonia odbyła się w pięknym Guildhall, przy udziale rodziny i znajomych.

Nie tylko Middleton nazywa zawarcie homoseksualnego małżeństwa krokiem milowym. Podobnego zdania jest premier David Cameron, który nazwał ten dzień „historycznym”.

Ruth Hunt z organizacji Stonewall, która walczy o równouprawnienie lesbijek, gejów i osób biseksualnych mówi: „Pierwsze homoseksualne małżeństwa w Anglii i Walii to naprawdę przełomowy moment. Te śluby wyślą potężny sygnał do każdej młodej osoby, że może być kimkolwiek chce i kochać, kogokolwiek chce, bez względu na swoją orientację seksualną”.


Źródło: http://www.hullcc.gov.uk/