Zgodnie z polską tradycją, 23 czerwca obchodzimy Dzień Ojca (w Wielkiej Brytanii dzień ten przypada na trzecią niedzielę czerwca). Skąd wzięło się to święto i dlaczego warto o nim pamiętać?

Historia obchodów Dnia Ojca nie jest długa – sięga roku 1910, kiedy to w miejscowości Spokane w stanie Waszyngton w USA odbyła się Msza Święta poświęcona zmarłej matce Sonory Dodd Smart. Podczas liturgii kobieta uświadomiła sobie, że po stracie mamy to na jej ojca spadnie obowiązek wychowania jej i pięciorga jej rodzeństwa. Kobieta zapragnęła zatem pokazać swojemu tacie, jak wiele znaczy dla niej i dla jej rodzeństwa oddanie i poświęcenie, które włożył w wychowanie swoich dzieci. Chciała, by wiedział, jak dobrym i kochającym jest ojcem. Sonora postanowiła zatem zwrócić się do władz Spokane i ustanowić nowe święto – Dzień Ojca – które miało być obchodzone 5 czerwca. Ostatecznie jednak zdecydowano się z powodów organizacyjnych przenieść święto na 19 czerwca. Po raz pierwszy Dzień Ojca obchodzono zatem w Spokane 19 czerwca 1910 roku.

Już kilkanaście lat później Dzień Ojca zaczął się stawać coraz bardziej popularnym świętem. W 1924 roku ówczesny prezydent USA, Calvin Coolidge, podjął decyzję o oficjalnym zaakceptowaniu Dnia Ojca. Kierował się kilkoma motywami – jednym z nich było przekonanie, że święto to umocni więź między dziećmi i ich ojcami, a także będzie przypominać ojcom o ich obowiązkach rodzicielskich.

Jednak to dopiero prezydent Nixon w 1972 roku prawnie zatwierdził Dzień Ojca, wpisując go na stałe do kalendarza amerykańskich świąt (wówczas, już od 1966 roku, obchodzono Dzień Ojca w trzecią niedzielę czerwca każdego roku).

Na przestrzeni ostatnich lat święto staje się coraz bardziej popularne w wielu krajach na całym świecie, gdzie obchodzone jest zgodnie z lokalnymi kalendarzami świąt.

W Polsce ustalono w 1965 roku, że Dzień Ojca obchodzony będzie 23 czerwca. Tego samego dnia obchodzą to święto tylko mieszkańcy Nikaragui.

Ciekawostką jest, że w Niemczech Dzień Ojca przerodził się z czasem w święto wszystkich mężczyzn (w Polsce nie istnieje tradycja obchodzenia Dnia Mężczyzn, chociaż ostatnio coraz częściej próbuje się stworzyć takie święto – miałoby ono przypadać na 10 marca, a zatem na dwa dni po Dniu Kobiet).

Wszystkim Ojcom życzymy mnóstwa wspaniałych chwil spędzonych z pociechami!