Egzamin A-Level (odpowiednik matury) z języka polskiego zostanie zachowany. Potwierdziła to Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska po spotkaniu z zastępcą szefa brytyjskiego resortu szkolnictwa Nickiem Gibbem.

Chociaż brytyjskie władze już jakiś czas temu podjęły decyzję o zlikwidowaniu egzaminu z języka polskiego od 2018 roku, to postanowienie to zostało cofnięte. W tej chwili nie wiadomo jednak, jak będzie wyglądać nowa formuła egzaminu. Minister Kluzik-Rostkowska powiedziała, że nad formą egzaminu pracować będą między innymi eksperci z Polskiej Macierzy Szkolnej.

Ostateczną decyzję w sprawie nowej formuły egzaminu podejmie brytyjski Minister Edukacji. Niewykluczone, że forma egzaminu pozostanie niezmieniona i nadal będzie on składać się z dwóch części, oceniających umiejętność czytania i pisania.

O tym, że egzamin nie zostanie zlikwidowany, zapewnił również ambasador RP w Londynie Witold Sobków, który otrzymał taką informację od ministra Gibba. Ambasador podkreślił, że brytyjski wiceminister edukacji chwalił poziom polskich uczniów.

Kiedy zapadła decyzja o zlikwidowaniu egzaminu A-Level z języka polskiego, przedstawiciele polskich szkół w Wielkiej Brytanii nie pozostali bierni. Polska Macierz Szkolna zebrała w obronie egzaminu ponad 50 tysięcy podpisów. Dzięki temu udało się osiągnąć cel – już przed wyborami parlamentarnymi dwa największe ugrupowania polityczne na Wyspach zadeklarowały, że ponownie przemyślą tę decyzję.

Sprawa była dość skomplikowana – brytyjskie władze twierdziły, że zainteresowanie egzaminem z języka polskiego jest niskie i niewiele wnosi on do brytyjskiego szkolnictwa. Uczniowie o wiele chętniej zdawali egzaminy z niemieckiego, francuskiego czy hiszpańskiego. Uznano zatem, że dalsze organizowanie egzaminu z polszczyzny przynosi tylko straty finansowe.

Determinacja przyniosła skutki – udało się doprowadzić do przywrócenia egzaminu. Kampanię na rzecz egzaminu A-Level z języka polskiego poparło wielu działaczy, polityków oraz znanych postaci życia publicznego, w tym reżyser Paweł Pawlikowski.