Nie każdy problem zdrowotny wymaga wezwania pogotowia. Czasem trzeba jednak pilnie skonsultować się z lekarzem w nocy lub w niedzielę. Co wtedy? Gdzie szukać pomocy?

NHS zapewnia, że w każdej chwili, kiedy potrzebujemy konsultacji medycznej lekarza internisty, możemy zgłosić się po pomoc. Nawet jeśli skontaktujemy się z naszą przychodnią poza godzinami przyjęć, zostaniemy skierowani do poradni nocnej i świątecznej. Poradnie takie (ang. out-of-hours service), czynne są zazwyczaj od 18.30 do 8.00 oraz całodobowo w weekendy i dni wolne od pracy.

Zgodnie z prawem, w Anglii każda przychodnia ma prawo zdecydować, czy sama zapewni swoim pacjentom medyczne usługi nocne i świąteczne, czy podejmie współpracę ze specjalną przychodnią działającą w ramach NHS England. Dlatego też warto sprawdzić, jak jest w przypadku naszej poradni zdrowotnej.

Pamiętaj, że w przychodniach całodobowych nie obowiązuje zwykle system zapisów na wizyty lekarskie (choć niektóre oferują taką możliwość). Zazwyczaj wystarczy przyjść i poczekać w kolejce, by skonsultować się z lekarzem. Nie trzeba posiadać wcześniej karty w danej poradni! Przyjęty zostanie każdy, kto zgłosi się po pomoc.

Poradnie nocne i świąteczne nie są przeznaczone do leczenia pacjentów znajdujących się w stanie zagrażającym życiu. Takie osoby powinny dzwonić po karetkę pogotowia (111). Jeśli nie wiesz, czy twój stan wymaga wezwania pogotowia, zadzwoń pod 111 i porozmawiaj z dyspozytorem. Pomoże on ocenić ci, z jakiej usługi medycznej powinieneś skorzystać. W razie potrzeby wyśle do ciebie karetkę pogotowia.

Pomoc stomatologiczna

Jeśli pilnie potrzebujesz porady dentystycznej, skontaktuj się w pierwszej kolejności ze swoją poradnią stomatologiczną. Kolejnym krokiem jest wykonanie telefonu pod numer 111 i ustalenie, dokąd powinieneś udać się po pomoc. Taka usługa jest jednak płatna. Obecnie jej koszt wynosi w Anglii 18,8 funta. Jeśli podczas wizyty dostaniesz skierowanie na kolejną, również będziesz musiał zapłacić za usługę. Jej koszt będzie jednak zależeć od usługi, jaka zostanie wykonana.

Więcej szczegółowych informacji na temat NHS England znajdziesz w tym miejscu.