Aż 16,7% 15-latków mieszkających w Hull nałogowo lub sporadycznie sięga po papierosy. To o 4% więcej niż wynosi średnia dla reszty kraju.

Dane pochodzą z raportu przygotowanego na życzenie Public Health England. Dodatkowo, z informacji udostępnionych przez Uniwersytet Portsmouth wynika, że obecnie w UK nałogowo pali 8 milionów osób, z których zdecydowana większość – aż 90% – palenie rozpoczęło przed ukończeniem 19 roku życia.  I chociaż liczby mogą wydawać się szokujące, to warto wiedzieć, że odsetek palącej młodzieży nie był jeszcze nigdy tak niski. W 1974r. w UK paliło 51% mężczyzn i 41% kobiet, w roku 2013 tylko 22% mężczyzn i 19% kobiet.

Kevin Fenton z Public Health England tłumaczy, że uzależnienie od nikotyny najbardziej widoczne jest w uboższych warstwach społeczeństwa. Brytyjski rząd w ramach walki z paleniem zapowiedział standaryzację opakowań papierosów. Jeżeli projekt wejdzie w życie, to jeszcze przed majowymi wyborami każda paczka będzie w kolorze brązowym, z informacją – ostrzeżeniem o szkodliwości palenia, nazwa marki będzie zaś zajmować tylko niewielkie miejsce. Takie rozwiązanie nie podoba się Nigelowi Farage`owi, przewodniczącego partii Ukip, który uważa, że jest to zbyt duże wtrącanie się rządu w wolny rynek, które dodatkowo spowoduje zmniejszenie wpływów do budżetu.