Od 29 października wielu ludzi, szczególnie osoby publiczne, nosi przypięty do swoich ubrań mak. Co symbolizuje ten niepozorny kwiat? I dlaczego jest tak ważny?
Mak wpięty w ubranie to symbol naszej pamięci o wszystkich, którzy zginęli podczas wojen na świecie, służąc swojej ojczyźnie. Ta tradycja ma już 100 lat. Wiosną 1915 roku tysiące maków zakwitły na polach bitew we Francji i w Belgii. I natychmiast uznano je za symbol ofiar, które oddały swoje życie w tym miejscu.
Głośno było potem o wierszu napisanym w tym samym roku przez kanadyjskiego oficera Johna McCrae’a „Flanders Fields”. Tam również kwiat maku podniesiono do rangi symbolu.
11 listopada obchodzony jest w Wielkiej Brytanii dzień Armistice Day. Każdego roku upamiętnia się poległych na frontach I wojny światowej dwoma minutami ciszy.
W niedzielę 13 listopada wypada natomiast Remembrance Sunday — dzień, w którym wspominamy i oddajemy cześć bohaterom, którzy oddali swoje życie za ojczyznę na frontach całego świata. To miliony ludzi. Historycy szacują, że pierwsza wojna zabrała 17 milionów ofiar. Druga — ponad trzy razy tyle.
Od 1921 roku British Legion zbiera tego dnia pieniądze, które przeznaczane są następnie na cele charytatywne. Tradycja jest wciąż żywa i wielu ludzi chętnie wspomaga tę inicjatywę. Wysokość datku nie ma znaczenia, choć nieoficjalnie uznaje się, że nie należy dawać mniej niż 20p. W zamian za drobne wsparcie otrzymać można sztuczny kwiat maku.
W tym roku w Hull (Hull City Hall) odbędzie się 11 listopada event upamiętniający ofiary wojen na świecie. Zagra zespół Band of the Royal Armoured Corps. Goście będą mogli wspomóc finansowo zbiórkę. Pieniądze przekazać można także za pośrednictwem strony internetowej The Royal British Legion, która dostępna jest w tym miejscu.
W Polsce 11 listopada ma jeszcze inny wymiar — tego dnia obchodzimy Święto Niepodległości, upamiętniające odzyskanie przez nasz kraj wolności po 123 latach niewoli. Początkowo obchodzono tego dnia jedynie święto wojskowe. Uroczystości organizowano z reguły w pierwszą niedzielę po tej dacie.
W kolejnych latach, a w szczególności po przewrocie majowym, wojskowy charakter tego święta jeszcze bardziej się umocnił. Obchody państwowe odbyły się przed II wojną światową tylko dwukrotnie — w latach 1937 i 1938. Podczas okupacji niemieckiej 1939 — 1945 obchody wszystkich świąt narodowych, w tym Święta Niepodległości, były surowo zabronione.
W czasach PRL nie świętowano 11 listopada. Dopiero Sejm RP w 1989 roku przywrócił Święto Niepodległości.