Według badań, aż 43% mieszkańców Hull ma problemy finansowe. Wielu z nich w ogóle nie szuka pomocy lub robi to dopiero po latach.
Niemal połowa mieszkańców Hull ma problemy finansowe
Teraz wszyscy zadłużeni będą mogli skorzystać z darmowej pomocy oferowanej przez organizację Money Advice Service (MAS), która dzięki rządowemu finansowaniu może zatrudnić trzech dodatkowych pracowników. Organizacja powstała ze środków rządowych w zeszłym roku po opublikowaniu raportu „Życie w długu. Złożoność życia z długiem”. To właśnie według tego raportu aż 43% mieszkańców Hull jest poważnie zadłużonych i/lub ma problemy ze spłacaniem comiesięcznych rachunków.

Teraz, w biurze MAS, Hull and East Riding Citizens Advice Bureau w The Wilson Centre, przy Alfred Gelder Street w centrum miasta, pracować będzie łącznie 10 pracowników udzielających porad zadłużonym. Manager Anne-Marie Benson opowiada o swojej pracy: „Doradzamy w sprawach prostych np. wówczas, gdy ktoś ma kilka małych długów i chce uzgodnić plan spłaty, ale także reprezentujemy w sądzie osoby, które mogą stracić dom z powodu niespłaconej hipoteki. Niekiedy pomagamy także rodzinom ogłosić bankructwo, by mogły rozpocząć życie na nowo, ze świeżym kontem” (cyt. za hulldailymail.co.uk).

Benson dodaje, że problemy finansowe mają zły wpływ na zdrowie zadłużonych. „Długi i problemy finansowe często powodują stres, zmartwienia, niepokój i prowadzą do nieprzespanych nocy. Mimo tego ludzie często latami zwlekają z poszukaniem fachowej pomocy. Wielu wpada w spiralę długu, z której wydaje się, że nie ma wyjścia”. Każdego miesiąca po poradę zgłasza się średnio 340 osób. „Często duże życiowe zmiany sprawiają, że ludzie popadają w długi. Czasem ktoś w rodzinie traci pracę, ktoś ciężko choruje albo długi związek się kończy. Nagle ktoś, kto wcześniej nie miał problemów z pieniędzmi, zaczyna odczuwać ciężar wydatków i nie ma pieniędzy na rachunki, hipotekę, a nawet na jedzenie i ubrania”.

Niestety, zadłużeni – zamiast korzystać z darmowej pomocy jak ta oferowana przez MAS – wolą zdecydować się na szybkie pożyczki, które doraźnie pomogą im związać koniec z końcem. „Niestety, niektórzy płacą tyle samo odsetek i prowizji co długu, który spłacają. Nasze porady są darmowe i poufne”.

Każdy, kto ma problemy finansowe, może skontaktować się z organizacją pod numerem telefonu 01482 226859.

Źródło: http://www.hulldailymail.co.uk/01482 226859You’ll need Skype CreditFree via Skype