Odkąd w Wielkiej Brytanii wprowadzono w 2012 roku nowe, odchudzone monety, wielu kierowców skarży się na problemy z parkomatami. Maszyny nie przyjmują nowych monet, bo są za cienkie. Aby zaparkować, trzeba nosić stare monety. To absurd!

Kierowcy muszą być przygotowani na każdą sytuację – niektóre urządzenia nie chcą przyjmować starych monet (są dostosowane do nowych, które są lekko grubsze). Inne z kolei nie działają po wrzuceniu nowych i aby zapłacić za miejsce parkingowe, kierowca musi nosić przy sobie stare monety. I chociaż Automatic Vending Association wywalczyło jeszcze w 2011 roku kilka dodatkowych miesięcy, w czasie których właściciele maszyn działających na drobne mieli przystosować urządzenia do nowych monet, to jednak niewiele to dało. Powód? Jonathan Hilder z Automatic Vending Association tłumaczy, że to po prostu niemożliwe. Maszyny mogą działać albo tylko na stare, albo tylko na nowe monety – nie mogą przyjmować wszystkich drobnych wrzucanych przez kierowców. Gdyby to robiły, nie byłyby w stanie oceniać nominału wrzuconych pieniędzy po ich wadze, co doprowadziłoby do poważnych problemów.

Problem z parkomatami i innymi maszynami działającymi na drobne pieniądze jest szczególnie duży w małych miasteczkach. Tam kierowcy nie mają możliwości wymiany posiadanych aktualnie monet na takie, jakie akurat przyjmuje parkomat.

Rząd, zanim wprowadził nowe monety, wiedział, że wywoła to problemy. A pomimo to postanowiono, że zmiana wejdzie w życie.

Od 2012 roku na Wyspach w obiegu są nowe monety. Przedstawiciele rządu argumentowali wówczas, że produkcja monet z innych materiałów pozwoli zaoszczędzić nawet 8 milionów funtów każdego roku. Nie wyjaśniono, dlaczego ze zmianą surowca, z którego wytwarzane są drobne pieniądze, musiała iść zmiana ich rozmiaru. Największym problemem jest jednak różnica wagowa między starymi i nowymi monetami, która powoduje, że automaty nie są w stanie przyjmować obu rodzajów drobnych pieniędzy.

W tej chwili nie ma propozycji na rozwiązanie tego problemu dręczącego brytyjskich kierowców. Jedyne, co mogą zrobić, by móc zaparkować, to nosić ze sobą zapas monet wyprodukowanych przed i po zmianie. Lub po prostu płacić kartą, o ile maszyna to umożliwia. W przeciwnym razie parkomat nie przyjmie pieniędzy, a kierowca straci mnóstwo czasu na poszukiwanie miejsca parkingowego lub na wymianę pieniędzy, które ma akurat przy sobie. Cóż za frustrująca sytuacja…