Już w przyszłym miesiącu w Hull otwarte zostanie kolejne muzeum – Museum Of Local Humour. To dość ważne wydarzenie, biorąc pod uwagę, że związki naszego miasta ze światem komediowym są raczej niewielkie. A może to tylko pozory?

Okazuje się, że nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielu słynnych komików czerpało inspiracje z naszego miasta. Aby ten stan błogiej nieświadomości choć nieco zaburzyć, Andy Hample postanowił stworzyć w Hull specjalne muzeum – Museum Of Local Humour. Nie zabraknie w nim eksponatów i rekwizytów związanych ze światem humoru, a także wideoklipów, gagów, dowcipów i wszystkiego, z czego można się dobrze pośmiać.

Jako pierwszy z pomysłem stworzenia podobnego miejsca w Hull wyszedł organizator imprezy Comedy Festival John Gilbert. To jednak artysta grafik Andy Hample pomysł ten urzeczywistnił. Dzisiaj Hample śmieje się, że Gilbert jest dobry w wychodzeniu z wspaniałymi, niemal genialnymi pomysłami, tylko zawsze zapomina zająć się ich realizacją.

Andy Hample mówi, że nasze miasto potrzebowało takiego muzeum – choćby po to, by pokazać mieszkańcom, jak duży jest związek Hull z przemysłem komediowym. „Bardzo często słyszy się, że mieszkańcy Hull mają wspaniałe poczucie humoru (choć preferują humor określany mianem czarnego) – czy nie należy tego uczcić?” – zastanawia się Hample.

Początkowo muzeum będzie znajdować się w Open Centre w budynku należącym do BBC (Queens Gardens) i będzie je można zwiedzać w dniach 26 października – 9 listopada 2015 roku, kiedy to w Hull odbywać się będzie impreza Comedy Festival. Gdy festiwal dobiegnie końca, trzeba będzie poszukać stałego domu dla zgromadzonych w Museum of Local Humour eksponatów.

Andy Hample i osoby pomagające w tworzeniu zbiorów proszą mieszkańców miasta i okolic o pomoc we wzbogaceniu zbiorów muzeum poprzez przekazywanie kolejnych eksponatów. Museum of Local Humour ma być wspólnym projektem, stworzonym przez mieszkańców i dla mieszkańców.

Autorom tej niezwykłej inicjatywy życzymy powodzenia!