Najpewniej już w przyszłym roku mieszkańcy Hull będą mieć dostęp do Internetu 4G – wszystko dzięki firmie telekomunikacyjnej Three, która planuje przeprowadzić w naszym mieście małą rewolucję technologiczną.

Firma Three jest w posiadaniu masztu z nadajnikiem, dzięki któremu możliwy jest odbiór Internetu 4G. Po pierwszych próbach okazało się, że wszystko działa tak, jak powinno, dlatego maszt już wkrótce będzie nadawać sygnał. Zamontowanie tego typu infrastruktury w Hull i w regionie było możliwe dzięki programowi realizowanemu wspólnie ze spółką CityFibre. Jego koszt to 4,8 miliona funtów.

Dotychczas maszty należące do firmy Three wykorzystywały mikrofale odbierane za pomocą specjalnych nadajników i anten. Od niedawna zostały jednak połączone z siecią światłowodów spółki CityFibre. Dzięki temu możliwe jest przesyłanie większej ilości danych z większą szybkością.

Przedstawiciele firmy Three podkreślają, że dzięki zmianie kanału przesyłania danych, odbiorcy Internetu w Hull będą cieszyć się lepszą jakością łącza i większą prędkością odbioru i wysyłania danych. Dotychczas nie było to możliwe.

Trzeba jednak podkreślić, że nie wszyscy mieszkańcy Hull będą mogli korzystać z Internetu 4G – początkowo będzie on dostępny jedynie w wybranych częściach miasta. Wszyscy mieszkańcy odczują jednak zdecydowaną poprawę Internetu 3G, zapewniają przedstawiciele Three i dodają, że chociaż obecnie jakość Internetu przesyłanego za pośrednictwem starych nadajników plasuje Hull na dole rankingu, jeśli porównać nasze miasto do innych miejsc w Wielkiej Brytanii, to już wkrótce sytuacja ulegnie całkowitej zmianie i to Hull znajdować się będzie w czołówce. „Użytkownicy Internetu odczują już niedługo dużą zmianę” zapewnia szef działu technicznego Three, Bryan Jones, i dodaje, że jakość Internetu w Hull nie będzie odbiegać od tego, który dostępny jest w największych metropoliach w Wielkiej Brytanii.

Nieoficjalnie wiadomo, że za jakiś czas z Internetu 4G korzystać będą mogli także klienci firmy telekomunikacyjnej EE, która również podpisała umowę o współpracy z CityFibre.