Quentin Budworth od dawna spotykał się z mieszkańcami Hull, którzy pochodzą z różnych części świata. Prosił, by opowiedzieli swoje historie. Udało mu się zebrać wiele materiałów w formie wywiadów, nagrań audio, wideo i fotografii. Dzięki temu możliwe było stworzenie wyjątkowej wystawy — The Stranger’s Tale.

Na wystawie, którą oglądać można było między innymi w  bibliotece głównej Central Library (Albion Street), nie brakowało historii mówiących o miłości, radości, ale też alienacji i braku zrozumienia przez społeczeństwo. Dlatego nie powinno dziwić, że kiedy uchodźcy i imigranci, którzy przyszli na wernisaż, zobaczyli dzieło Budwortha, nie kryli zachwycenia. W relacji z wernisażu czytamy, że pomimo iż znajomość języka angielskiego wśród uchodźców często jest słaba, z łatwością udało im się wyrazić zachwyt nad zbiorami pokazanymi na The Stranger’s Tale. Używali przede wszystkim jednego słowa: „beautiful”.

Zainteresowanie wystawą było bardzo duże. Organizatorzy podają, że na wernisażu zjawiło się ponad 100 gości.

Osoby, którym nie udało się obejrzeć wystawy w Hull, mogą odwiedzić stronę internetową thestrangerstale.com/blog/. Znaleźć tam można kilka z historii opowiedzianych przez uchodźców i azylantów, którzy uciekli do Wielkiej Brytanii ze swoich państw, zagrożonych terroryzmem, wojną, głodem i naznaczonych cierpieniem.

Wystawa The Stranger’s Tale była częścią inicjatywy organizacji Open Doors, której zadaniem jest ułatwienie azylantom i uchodźcom integracji w brytyjskim społeczeństwie. Spotkania w ramach projektu Open Doors odbywają się w każdy czwartek i przyciągają każdorazowo od 50 do 150 osób. Organizatorzy informują, że liczba ta ciągle rośnie, co pokazuje, jak duża jest potrzeba działań w zakresie budowania zintegrowanego społeczeństwa w naszym mieście.

Na stronie internetowej projektu zobaczyć można zdjęcia z wybranych spotkań w ramach inicjatywy Open Doors.

Więcej informacji dotyczących Quentina Budwortha, autora wystawy The Stranger’s Tale, znaleźć można w tym miejscu.