Polscy artyści z wiarą i poświęceniem.W Londynie, światowej stolicy życia kulturalnego, narodził się nowy kolektyw twórczy Polish Artists in London. Celem inicjatywy, która powstała z potrzeby działania i współtworzenia, jest integracja środowiska polskich artystów z różnych dziedzin sztuki, tworzących i mieszkających w Wielkiej Brytanii. Pierwszą i inauguracyjną realizację kolektywu, „Piosenki o wierze i poświęceniu” autorstwa Przemysława Wojcieszka, będzie można obejrzeć już na początku grudnia w The Rag Factory, Brick Lane w Londynie.
Pomysł utworzenia grupy integrującej środowisko polskich artystów mieszkających w Londynie i umożliwiającej im wymianę doświadczeń, kontaktów i wspólną realizację projektów, zrodził się z potrzeby działania. Margot Przymierska, założycielka i pomysłodawczyni kolektywu, poszukiwała chętnych do udziału w teatralno-multimedialnym projekcie opartym na sztuce autorstwa Przemysława Wojcieszka, „Piosenki o wierze i poświęceniu”. Szybko okazało się, że chętnych jest równie wielu, co planów i pomysłów na przyszłość. I tak, w rezultacie nagromadzenia się niespożytych zasobów energii twórczej oraz chęci współtworzenia, narodziła się grupa Polish Artists in London.

Wszystko zaczęło się od rozmów przy kawie i fascynacji „Piosenkami…” Przemka Wojcieszka, powoli formułując się w ideę utworzenia czegoś bardziej trwałego. Tak powstał kolektyw Polish Artists in London, który stał się  platformą komunikacji i współpracy, umożliwiającą polskim artystom w Londynie realizację ich twórczych przedsięwzięć. – mówi Margot Przymierska.

Pierwszym i inauguracyjnym projektem kolektywu będą właśnie „Piosenki o wierze i poświęceniu”. Sztuka stanowi zapis scen z życia Anny i Piotra, pary odnoszących sukcesy trzydziestoparolatków z dużego miasta. Piotr ‘nie potrzebuje w nic wierzyć, żeby rano wstać, wynieść śmieci’, natomiast Anna poszukuje przewodnictwa duchowego. Pewnego dnia, ich siedmioletni syn Igor mdleje w szkole. Od tego momentu, dni Anny i Piotra wypełnione są oczekiwaniem na wyniki badań, pytaniami o sens cierpienia oraz próbami wypełnienia rosnącego poczucia pustki. W tym czasie, ksiądz Mariusz zostawia Annie różaniec, zaś prostytutka Agnieszka zostawia coś więcej, niż tylko ślady paznokci na szyi Piotra.

„Piosenki o wierze i poświęceniu” w reżyserii Margot Przymierskiej, będzie można obejrzeć 2, 3 i 4 grudnia o godz. 19:30 w The Rag Factory, Brick Lane, 16-18 Heneage Street, London E1 5LJ. Spektakl będzie również okazją do spotkania i rozmowy z artystami tworzącymi Polish Artists in London.  Dodatkowe informacje na temat wydarzenia oraz projektów kolektywu można znaleźć na stronie Polish Artists in London na Facebooku.

Dodatkowych informacji udzielają:
Irmina Jakubiak, tel: 0044 (0) 7903 433 876;
Anna Kruczkowska, tel: 0044 (0)  7922 674 107
e-mail: polishartistsinlondon@gmail.com

***
Przemysław Wojcieszek jest jednym z najciekawszych współczesnych dramatopisarzy polskich, wielokrotnie nagradzanym na festiwalach teatralnych i filmowych m.in. Paszportem ‘Polityki’ 2005 za film ‘Doskonałe popołudnie’ oraz nagrodą główną Festiwalu Sztuki Reżyserskiej ‘Interpretacje’ za sztukę ‘Made in Poland’ przeniesioną na ekran w 2011. ‘Piosenki o Wierze i Poświęceniu’ pierwszy raz ukazały się w 2010 w ‘Dialogu’ – miesięczniku poświęconym dramaturgii współczesnej.

Margot Przymierska jest reżyserką i aktorką; absolwenktą East 15 Acting School. Współtworzy międzynarodową grupę teatralną Fragments Ensemble (‘Master and Margarita’ 2010). Współpracowała min. z GetInTheBAckOfTheVan (Londyn), Gossun Art-illery (Dania). Ostatnio asystowała przy 'Country Life’ (Camden Fringe). W 2011 założyła Polish Artists in London. Prowadzi blog: www.missedpolonia.tumblr.com

Polish Artists in London jest kolektywem artystów z dziedziny teatru, filmu, muzyki, fotografii, literatury, sztuk wizualnych i designu, mieszkających i tworzących w Londynie. Grupa tworzy i promuje ambitną sztukę, poruszającej tematy aktualne dla jej twórców i ich pokolenia. Polish Artists in London na Facebook’u.