Dni wolne od pracy pojawiają się w brytyjskim kalendarzu od 1871 roku, kiedy w życie weszła ustawa Bank Holidays Act. Obecnie jednak inne prawo reguluje Bank Holidays: to Banking and Financial Dealings Act z 1971 roku. Kiedy w 2016 roku przypadają bank holidays?

Nazwa dni wolnych od pracy pochodzi od tego, że kiedyś w bank holidays banki i inne ważne instytucje finansowe pozostawały zamknięte, uniemożliwiając klientom realizowanie transakcji. Teraz jednak wiele zmieniło się w tym zakresie i niektóre instytucje działają także w dni wolne od pracy — dlatego możemy robić zakupy, korzystając z szałowych wyprzedaży podczas Boxing Day.

Jak wynika z kalendarza dostępnego na stronie GOV.uk, w tym roku pozostały nam jeszcze dwa dni bank holidays, przypadające na 25.12 (Christmas Day) oraz 28.12 (w zastępstwie za Boxing Day, czyli drugi dzień Bożego Narodzenia, który w tym roku wypada w sobotę).

Oprócz tego bank holiday przypada również na 1 stycznia 2016.

Poza tym w nadchodzącym roku czekają nas następujące dni wolne od pracy:

25 marca — Wielki Piątek

28 marca — Poniedziałek Wielkanocny

2 maja — weekend majowy

30 maja — tzw. Spring bank holiday

29 sierpnia — tzw. Summer bank holiday

26 grudnia — Boxing Day

27 grudnia — bank holiday w zastępstwie za pierwszy dzień Bożego Narodzenia, który w przyszłym roku wypada w niedzielę.

Warto pamiętać, że w Szkocji i w Irlandii Północnej rozkład bank holidays w kalendarzu może być inny niż w innych regionach Wielkiej Brytanii.

Niestety w Wielkiej Brytanii nie przewidziano dnia wolnego od pracy z okazji Święta Trzech Króli — w przeciwieństwie do Polski, gdzie 6 stycznia nie trzeba iść do pracy ani do szkoły. Okres świąteczny kończy się zatem na Wyspach definitywnie z rozpoczęciem drugiego dnia 2016 roku (sobota) lub — jeśli mamy w sobotę wolne — dwa dni później.