NHS ostrzega: w Anglii odnotowuje się coraz więcej przypadków zachorowań na poważną chorobę zakaźną, która według definicji przeważnie występuje u dzieci, ale może atakować również dorosłych — odrę!

NHS podaje, że tylko w ciągu minionych trzech miesięcy do szpitali w Anglii trafiło z powodu odry kilkadziesiąt osób. Część pacjentów to osoby młode (powyżej 14 roku życia). Niektórzy jednak mają nawet 40 lat — a przecież odrę kojarzy się przede wszystkim z wiekiem dziecięcym.

Dlatego lekarze apelują do mieszkańców Anglii i proszą, by zgłosili się do lekarza i sprawdzili swoją odporność na tę chorobę. Dotyczy to w szczególności tych osób, które nie były szczepione przeciwko odrze.

Szczególnie dużo przypadków zachorowań na odrę odnotowano w ostatnich miesiącach między innymi w Londynie. Tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy choroba zaatakowała tam 76 osób. To rekordowy wynik od wielu lat.

Dr Kevin Brown z Public Health England radzi: „Jeśli nie jesteś pewny, czy byłeś szczepiony, udaj się do lekarza pierwszego kontaktu i porozmawiaj z nim o tym”.

Odra to choroba zakaźna, która rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Do najbardziej charakterystycznych objawów należą gorączka, ból gardła, stan zapalny górnych dróg oddechowych, katar, kaszel (zazwyczaj suchy i bardzo męczący) oraz zaczerwienienie oczu (twarz chorego wygląda niekiedy jak po długotrwałym płaczu). Dopiero po kilku dniach od wystąpienia pierwszych objawów na ciele pojawia się charakterystyczna wysypka — najpierw pojawia się ona w okolicach uszu, następnie obejmuje czoło, a potem resztę ciała.

Nieleczona odra może prowadzić do powikłań — szczególnie, jeśli wystąpiła u dzieci. Najczęściej spotykane powikłania to zapalenie ucha środkowe, płuc oraz serca, ale też zapalenie mózgu. Choroba jest szczególnie groźna dla ciężarnych kobiet — może prowadzić do poronienia.

W UK zaproszenie na szczepienie przeciw odrze wysyłane jest opiekunom dzieci w wieku 12 miesięcy oraz (kolejna dawka)  — w wieku 3 lat i 4 miesięcy, jednak żadne szczepienia nie są obowiązkowe a opinie na ich temat są podzielone.