Kościół pod wezwaniem św. Karola Boromeusza został wpisany na listę zabytków Anglii i Walii. Przyznano mu pierwszą klasę. To wspaniała wiadomość dla miasta!
Zdecydowało wnętrze. To ono nadaje wyjątkowy charakter największemu kościołowi katolickiemu w Hull. Eksperci twierdzą często, że w całej Anglii nie ma innego kościoła wybudowanego w XIX wieku, który mógłby pochwalić się tak bogato zdobionym wnętrzem.
Przyznanie pierwszej klasy zabytkowi oznacza, że objęty jest on najwyższą ochroną. Już samo wpisanie na listę zabytków Anglii i Walii jest dużym wydarzeniem. Bo każdy obiekt znajdujący się na liście musi spełniać określone kryteria. Przede wszystkim powinien być stary i unikatowy. Nie bez znaczenia są walory estetyczne, charakterystyczne elementy wystroju lub elewacji. Brany pod uwagę jest także stan techniczny zabytku oraz to, czy jest on reprezentatywny dla danej klasy.
Kościół pod wezwaniem św. Karola Boromeusza wybudowano w pierwszej połowie XIX wieku. Wcześniej miejscowi katolicy modlili się w niewielkiej kaplicy, położonej przy Chapel Street. W tym czasie liczba chrześcijan wyznania rzymskokatolickiego w Hull była już dość duża – w 1834 roku do kościoła pw. św. Karola Boromeusza uczęszczało około 450 osób. Zaledwie dwadzieścia lat później liczba ta niemal potroiła się. Historycy szacują, że na główną mszę (sumę) do kościoł przybywało ponad tysiąc wiernych!
Z biegiem kolejnych lat w mieście powstały następne świątynie katolickie. Ale nie miały one już takiego rozmachu ani znaczenia dla rozwoju katolicyzmu w Hull, jak kościół pod wezwaniem św. Karola Boromeusza.
Dużą atrakcją świątyni są ponadto stare, zabytkowe organy. Uważa się, że zostały zaprojektowane na potrzeby kościoła St. John’s Church w 1812 lub w 1815 roku. W kościele pw. św. Karola Boromeusza znalazły się wiele lat później, bowiem dopiero w 1866 roku.
Przyznanie kościołowi pierwszej klasy na liście zabytków to dobra wiadomość także dla Polaków mieszkających w Hull, którzy szczególnie często uczęszczają właśnie do tej świątyni. Odbywają się tu bowiem msze święte po polsku.
Osoby zainteresowane historią kościoła odsyłamy do materiału poświęconego tej świątyni: kliknij.