koniec z WRS - Home OfficeMinister do spraw imigracji, Damian Green, ogłosił, że Worker Registration Scheme zakończy się 30 kwietnia 2011 roku, po siedmiu latach od jego wprowadzenia 1 maja 2004 roku, czyli z dniem wstąpienia Polski do Unii Europejskiej- pisze goniec.com

Worker Registration Scheme jest (już prawie „był”)  systemem przejściowym i dotyczy obywateli ośmiu państw: Czech, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy, Polski, Słowacji, Słowenii, które określano zbiorczym kodem „A8”, czyli Accession 8 (osiem wstępujących państw). Pozostałe dwa kraje (Cypr i Malta), które weszły do UE tego samego dnia, nie zostały objęte programem WRS.

Przypomnijmy, że nam oraz mieszkańcom siedmiu innych krajów dano możliwość legalnej pracy w Wielkiej Brytanii pod warunkiem rejestracji w systemie WRS. Nie otrzymaliśmy możliwości korzystania z systemu opieki socjalnej od razu po przyjeździe do WB, ale dopiero po roku nieprzerwanej pracy. Było to jedyne ograniczenie dla Polaków. Oprócz Wielkiej Brytanii tylko Irlandia i Szwecja zdecydowały się na otworzenie swoich rynków pracy dla obywateli państw Europy Środkowo-Wschodniej. Nie było żadnych ograniczeń w zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej.

Pierwotnie program WRS dla obywateli państw A8 miał skończyć się w 2009 roku, lecz został przedłużony o dwa lata. Wtedy znany z kontrowersyjnych wypowiedzi laburzystowski minister ds. imigracji Phil Woolas ogłosił, że Wielka Brytania utrzyma system rejestracji pracowników WRS:

– Z przyjemnością ogłaszam, że zachowamy restrykcje, które umożliwiają nam oszacowanie, ile osób z Europy Środkowo-Wschodniej przyjeżdża do pracy, i które utrudnią im nadużywanie prawa do zasiłków.

Obywatele tych ośmiu państw muszą zarejestrować się w ramach tego systemu (jeszcze tylko 12 dni), jeśli rozpoczną pracę w Wielkiej Brytanii, a będą pracować ponad miesiąc.  Program pozwalał na monitorowanie obywateli krajów A8, którzy weszli na rynek pracy w UK, śledzenie rodzaju wykonywanej przez nich pracy i sprawdzanie jaki wpływ mają na gospodarkę w UK. Od 1 maja 2004 r. do końca 2010 roku zarejestrowało się w tym systemie 1 mln obywateli krajów A8.

Zgodnie z postanowieniami Traktatu Akcesyjnego Wielka Brytania nie może stosować żadnych przejściowych ograniczeń w dostępie obywateli krajów A8 do rynku pracy. Oznacza to, że obywatele krajów A8 mają dostęp do rynku pracy na takich samych warunkach jak obywatele innych państw UE (oprócz Bułgarów i Rumunów – których państwa weszły do UE 1 stycznia 2007). Obywatele krajów A8 poszukujący pracy mogą również korzystać z tych samych praw do świadczeń socjalnych, co inni obywatele UE. Bułgarzy i Rumuni muszą ciągle od (1 stycznia 2007 roku) ubiegać się o pozwolenia na pracę (work permits) – zarówno w przypadku nisko jak i wysoko wykwalifikowanych pracowników.

źródło: goniec.com