Podczas, gdy banki centralne w USA i UK planują, jak wyjść z recesji, również ty sam możesz zaopiekować się swoimi finansami. Poznaj sześć wskazówek, które ci pomogą w dobie kryzysu światowego.

1. Ogranicz wydatki i to zadanie uznaj za najważniejsze w najbliższym czasie. Zastanów się czy naprawdę potrzebujesz nowego telewizora lub zagranicznych wakacji. Tegoroczne poświęcenie i oszczędne życie da ci lepszy start w następnym roku, a nawet wygeneruje nawyki, które mogą okazać się zbawienne w przyszłych latach.

2. Obniż swoje zadłużenie. Spłać zadłużenie z kart kredytowych w większych kwotach i zredukuj wszelkie spłaty pożyczek. Upewnij się, że płacisz najniższe odsetki z możliwych.

3. Obniż rachunki. Upewnij się, że korzystasz z dostępnych na rynku najtańszych ofert dostawy gazu i prądu. Jeśli posiadasz telefon komórkowy lub Internet, poszukaj tańszych propozycji. Są duże szanse, że znajdziesz lepsze cenniki i zaoszczędzisz pieniądze.

4. Odłoż pieniądze na gorsze dni i upewnij się, że masz odpowiedni zapas pieniędzy w razie awaryjnej sytuacji. Na rynku są oferowane bardzo dobre konta oszczędnościowe, w szczególności ISA.

5. Zazwyczaj, kiedy wkracza recesja, stawki oprocentowania maleją. Jest to dobra wiadomość dla właścicieli domów, gdyż oznacza to, że ceny pożyczek hipotecznych także zmaleją. Na rynku są dobre oferty pożyczek hipotecznych tzw. tracker rate. Rozważ możliwość wyboru tej opcji, jednak nie podejmuj zbytniego ryzyka. Pożyczka hipoteczna ze stałą stawką oprocentowania tzw. Fixed rate może oznaczać, że stracisz na niej w czasach recesji, jednak pomimo to, daje ci ona spokój umysłu, gdyż wiesz ile musisz zapłacić każdego miesiąca.
Jeśli twój budżet domowy jest nadwyrężony, możesz podjąć drastyczniejsze kroki i zredukować miesięczne raty spłaty pożyczki hipotecznej. Możesz wybrać na krótki okres pożyczkę zwaną interest only lub zwiększyć ilość lat spłaty pożyczki np. z 25 na 30 lat. W każdym razie powyższe rozwiązania są lepsze od niezapłacenia raty pożyczki.

6. Nie zmieniaj pracy. Firmy, których dochód spada w wyniku recesji, bedą redukowały zatrudnienie. Zazwyczaj nowi pracownicy bedą zwolnieni jako pierwsi.