W ubiegłym tygodniu weszły w życie zmiany, na mocy których przy supermarkecie Tesco w centrum handlowym St Stephen’s za darmo parkować będą mogły tylko te osoby, które dokonają jakiegokolwiek zakupu.

Do tej pory parkować można było za darmo maksymalnie przez dwie godziny. Teraz jest podobnie. Tyle tylko, że żeby móc nie płacić, trzeba kupić w Tesco cokolwiek, ale o wartości przekraczającej ustaloną kwotę.

Skąd te zmiany? Zarządca supermarketu twierdzi, że narzekano na ciągły brak wolnych miejsc na parkingu, choć w sumie jest ich około 700. Okazało się, że z parkingu korzystali nie tylko klienci supermarketu.

Zasady działania systemu

Aby móc korzystać z darmowego parkingu przez dwie godziny, należy zrobić w Tesco zakupy na kwotę minimum 5 funtów.

Kamery zainstalowane na parkingu będą wykonywały zdjęcie każdego wjeżdżającego samochodu. Widoczne będą tablice rejestracyjne pojazdu.

Podczas płacenia za zakupy, każdy klient, który wyda więcej niż 5 funtów, otrzyma specjalną kartę z kodem kreskowym. Aby móc opuścić parking konieczne będzie zeskanowanie kodu w specjalnych urządzeniach zamontowanych na parkingu. Podczas skanowania urządzenie poprosi o wprowadzenie numeru rejestracyjnego samochodu, którym przyjechaliśmy. Następnie na ekranie pojawi się zdjęcie naszego auta. Naszym zadaniem będzie potwierdzenie, że to rzeczywiście nasz samochód i że system nie popełnił błędu. Po zakończeniu procesu będziemy mogli opuścić parking jak zwykle.

Przy wjeździe na parking nie będzie bramek. Oznacza to, że na przykład taksówki będą mogły wjechać i bez problemu wyjechać z parkingu.

Uwaga! Zgodnie z nowymi przepisami wewnętrznymi, jeśli parkujemy nie dłużej niż przez pół godziny, w ogóle nie musimy robić zakupów. Nie musimy nawet wchodzić do Tesco, możemy załatwić coś w dowolnym innym sklepie.

Klienci zastanawiają się także, co w przypadku, gdy nie robią zakupów w Tesco, lecz przyszli na kontrolę wzroku w zakładzie optycznym. Tesco odpowiada, że wystarczy poprosić optyka o voucher, by móc za darmo parkować samochód. Nie trzeba robić zakupów!