W bieżącym roku na Wyspach wejdzie w życie kilka ważnych zmian. Będą one dotyczyć między innymi mieszkań socjalnych. Sprawdź, co zmieni się w UK w 2016 roku!

Mieszkania

W życie wejdzie ważna zmiana w zakresie mieszkań socjalnych — czynsz będzie zmniejszany od tego roku o 1% rocznie przez cztery najbliższe lata. Wysokość opłat za mieszkania socjalne zależeć będzie od dochodów lokatorów. Z ulg w wysokości czynszu skorzystać będą mogły tylko osoby zarabiające poniżej 30 tys. funtów rocznie (40 tys. funtów w przypadku Londynu). Jeśli wszystko zatem pójdzie zgodnie z planem, mieszkania socjalne będą przysługiwały przede wszystkim tym, którym są najbardziej potrzebne.

Osoby pracujące

W tym roku wprowadzony zostanie National Living Wage, chociaż jeszcze niedawno wydawało się to prawie niemożliwe. Na płacenie swoim pracownikom więcej niż ustawowe minimum godzili się bowiem dotychczas tylko nieliczni pracodawcy.

Informację o wprowadzeniu National Living Wage znaleźć można jednak na stronie internetowej brytyjskiego rządu. Od kwietnia br. osoby powyżej 25. roku życia będą zarabiać o pół funta więcej niż dotychczas, czyli 7,2 funta za godzinę.

Wiele osób obawia się jednak, że pracodawcy zaczną masowo zatrudniać na czarno, próbując zaoszczędzić. Rząd jednak zamierza wprowadzić takie regulacje prawne, które temu zapobiegną. Dlatego też od kwietnia pracodawcy będą płacić o tysiąc funtów rocznie mniej National Insurance, przez co będzie im się opłacać zatrudnianie pracowników na zasadach zgodnych z prawem.

Jakiś czas temu informowaliśmy również o zmianie w zakresie czasu pracy. Osoby opiekujące się chorym członkiem rodziny będą mogły liczyć na bardziej elastyczne godziny pracy, a w razie potrzeby — także na dodatkowe urlopy. Obecnie wiele takich osób decydowało się na rzucenie pracy, której nie dało się pogodzić z obowiązkami domowymi. Dotyczyło to przede wszystkim pań, dlatego bezrobocie wśród kobiet powyżej 50. roku życia było szczególnie wysokie. Więcej o zmianach w tym zakresie tutaj.