Ktoś zaproponował ci, że za darmo pomoże ci zmniejszyć kwotę podatku Council Tax, który musisz zapłacić? Uważaj! To najprawdopodobniej oszustwo. Policja alarmuje, że coraz częściej dochodzi do przekrętów podatkowych, na których tracą mieszkańcy UK.

Na stronie internetowej brytyjskiego rządu czytamy, że wzrosła liczba oszustw związanych z podatkiem Council Tax. Oszuści kontaktują się z nieświadomą zagrożenia ofiarą (na ogół telefonicznie, choć zdarza się, że przychodzą osobiście do drzwi podatnika) i informują, że są w stanie pomóc w obniżeniu kwoty podatku Council Tax, jaki pozostaje do zapłacenia. Do popularnych taktyk wykorzystywanych przez przestępców należy:

  • informowanie, że jedyna opłata, jaką trzeba będzie uiścić, to 20% od kwoty, o którą zredukowany zostanie podatek Council Tax, jeśli uda się doprowadzić do jego zmniejszenia, przy czym opłata pobierana jest z góry;
  • informowanie o błędach w zakresie przyporządkowania do grupy podatkowej (podczas gdy w istocie podatnik znajduje się we właściwej grupie);
  • informowanie, że przestępcy są przedstawicielami lokalnych władz lub VOA (Valuation Office Agency) i proszenie podatnika o przekazanie szczegółów dotyczących na przykład konta bankowego. Przestępcy tłumaczą przy tym, że w przeciwnym razie zwrot podatku nie będzie możliwy. Oczywiście dane potrzebne im są tylko do pobrania pieniędzy z konta.
  • okłamywanie podatnika, że zakwestionowanie przydzielenia do odpowiedniej grupy podatkowej (tax band) wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów. W rzeczywistości urzędnicy VOA (Valuation Office Agency) mają obowiązek zrobić to bez pobierania żadnej opłaty.
  • informowanie, że podatnik musi posiadać oficjalnego przedstawiciela, jeśli chce załatwiać jakiekolwiek sprawy związane z podatkiem w Valuation Office Agency, w tym prosić o sprawdzenie, czy został przydzielony do właściwej grupy podatkowej i in. Tymczasem w Wielkiej Brytanii nie ma żadnej regulacji prawnej, która by to potwierdzała.
  • informowanie, że oszust znajduje się na liście doradców finansowych rekomendowanej przez Valuation Office Agency. W rzeczywistości VOA nie prowadzi żadnego rejestru doradców finansowych.

W jaki sposób chronić się przed oszustwem?

Aby nie paść ofiarą przestępców, należy przede wszystkim znać swoje prawa. Dlatego podatnik powinien być świadomy, że Valuation Office Agency ma obowiązek bezpłatnie sprawdzić na przykład, czy został on przydzielony do odpowiedniej grupy podatkowej. Wystarczy w tym celu skontaktować się z urzędnikiem pracującym dla agencji — pod żadnym pozorem nie wolno jednak podawać żadnych poufnych danych osobom, które przychodzą do nas, jeśli o to nie prosiliśmy, i podają, że pracują dla VOA, chyba, że osoby te wylegitymują się właściwie.

Warto za każdym razem sprawdzić, czy osoba, która kontaktuje się z nami mimo tego, iż o to nie prosiliśmy, jest tym, za kogo się podaje. Weryfikacji można dokonać kontaktując się na przykład z Valuation Office Agency i informując o zdarzeniu. Uwaga! Zanim zadzwonisz do agencji, upewnij się, że poprzednie połączenie zostało prawidłowo zakończone. Pod żadnym pozorem nie pozostawiaj na linii z osobą, którą podejrzewasz o próbę popełnienia przestępstwa, dzwoniąc w tym samym czasie z innego aparatu do VOA. Oszust tylko czeka na to, by usłyszeć i spisać twoje dane osobiste!

Jeśli podejrzewasz próbę popełnienia przestępstwa, zgłoś się na policję lub poinformuj urzędnika Valuation Office Agency. Jeśli oszust przyszedł do ciebie osobiście i nie chce wyjść z mieszkania, zadzwoń pod 999. Nie wahaj się wezwać pomoc.

Pamiętaj, że nie wolno podawać danych umożliwiających uzyskanie dostępu do twojego konta bankowemu osobom obcym. Nigdy nie wpuszczaj do domu niespodziewanych gości, którzy nie wylegitymują się w sposób nie budzący wątpliwości.

Nie przyjmuj żadnych ofert od osób dzwoniących do ciebie i próbujących namówić na przykład na skorzystanie z oferty doradztwa podatkowego. Nie podawaj takim osobom żadnych danych osobowych, nigdy nie gódź się na uiszczanie jakichkolwiek opłat.

Jeśli twój rozmówca nie potrafi podać kontaktu do swojego przełożonego (numeru telefonu, na który możesz samodzielnie zadzwonić, by sprawdzić tożsamość dzwoniącego), natychmiast rozłącz się i nie kontynuuj rozmowy.

Wszelkie nieprawidłowości zgłaszaj na policję lub do Valuation Office Agency.