W poniedziałek po trwającej kilkanaście miesięcy ciężkiej walce z rakiem zmarł słynny muzyk David Bowie. Przypominamy sylwetkę rockmana, wskazując na jego związki z Hull.

O śmierci Davida Bowiego poinformowano za pośrednictwem oficjalnego konta muzyka na portalu Facebook oraz na Twitterze. Informację szybko potwierdził syn Bowiego, reżyser filmowy Duncan Jones, który napisał: „To przykre i smutne, ale to prawda. Będę offline przez jakiś czas”.

David Bowie urodził się w 1947 roku w Londynie. Szybko zaczął interesować się muzyką i zakładać pierwsze zespoły (pierwszy powstał w 1962 roku). Grał w lokalnych barach, na imprezach i na weselach. Początkowo występował jako Davy Jones, ale szybko zdecydował się zmienić pseudonim artystyczny na David Bowie, by uniknąć pomylenia z Davym Jonesem z zespołu Monkees. Pomimo sporego zaangażowania, David Bowie nie odnosił większych sukcesów muzycznych. Zdecydował zatem, że nadszedł najwyższy czas na rozpoczęcie kariery solowej. Wydał trzy single (wytwórnia Pye Records). Potem nadszedł czas na prawdziwy solowy debiut i album The World Of David Bowie.

W ciągu kolejnych lat artysta nagrywał wiele albumów, które odbijały się szerokim echem w świecie muzycznym. Do najpopularniejszych i najbardziej cenionych przez krytyków muzycznych należą Station to Station, Low, Heroes, and Scary Monsters czy Super Creeps.

David Bowie zmarł zaledwie dwa dni po premierze jego ostatniego albumu — Blackstar.

Bowiego związki z Hull

Niewiele osób wie, że w latach 70. XX wieku David Bowie występował z zespołem The Spiders From Mars. Oprócz niego grali w nim wówczas perkusista Woody Woodmansey oraz gitarzyści: Trevor Bolder i Mick Ronson. Pochodzili oni z naszego miasta i słynęli w Hull z wielkiego talentu muzycznego. Z całej trójki żyje obecnie jeszcze tylko Mick ‚Woody’ Woodmansey — Ronson zmarł w 1993 roku, a Bolder — w 2013.