Dzisiejszy dzień dla Polaków i nie tylko przejdzie do historii. W tym dniu w poczet świętych katolickich wpisani zostaną dwaj papieże: błogosławiony Jan Paweł II i błogosławiony Jan XXIII.
Kanonizacja papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII
Polakom nie trzeba chyba przedstawiać bliżej sylwetki Jana Pawła II. Papież – Polak, dzięki swojej pokorze oraz pogodzie ducha, zaskarbił sobie sympatię i miłość nie tylko rodaków. W lipcu ubiegłego roku wydano dekret o cudzie, do którego doszło za wstawiennictwem błogosławionego. Pewna kobieta z Kostaryki oglądając w telewizji relację z beatyfikacji papieża zaczęła się modlić za jego wstawiennictwem nagle poczuła się uzdrowioną. Lekarze orzekli, że rzeczywiście nieoperacyjny tętniak mózgu uleczył się w sposób, którego medycyna nie potrafi wyjaśnić.

W przypadku papieża Jana XXIII zrezygnowano ze stwierdzenia cudu. Nazywany przez media „Dobrym Papieżem” Jan XXIII jako pierwszy od setek lat próbował nawiązać kontakt z przedstawicielami innych religii, przede wszystkim innych odłamów chrześcijaństwa. To właśnie on spotkał się z biskupem Cantenbury – ostatnie takie spotkanie miało miejsce 400 lat temu. Wzywał także do pokojowego rozwiązania konfliktu kubańskiego, czym zaskarbił sobie sympatię zarówno Kennediego, jak i Chruszczowa.

Władze Rzymu spodziewają się przyjazdu nawet miliona wiernych. Do Wiecznego Miasta z Polski przyjechać ma 1600 autokarów i kilkanaście lotów czarterowych. Także z polskiej parafii w Hull wyruszyła pielgrzymka – pod przewodnictwem księdza Stanisława.

Władze Watykanu przypominają wszystkim pielgrzymom, że wejście na plac św. Piotra jest nieograniczone – w minionych dniach oszuści starali się sprzedawać specjalne wejściówki.

Na beatyfikację mają przybyć głowy różnych państw. Nie zabraknie Prezydenta Rzeczpospolitej Polski, Bronisława Komorowskiego z małżonką oraz byłych prezydentów: Lecha Wałęsy i Aleksandra Kwaśniewskiego. W uroczystości wezmą udział także obie kobiety uzdrowione przez Jana Pawła II oraz prawdopodobnie emerytowany papież Benedykt XVI.