Centrum historyczne Hull History Centre to niezwykła instytucja, która w swoich zbiorach posiada dokumenty mówiące o tym, jak wyglądało nasze miasto nawet kilkaset lat temu. Gratka dla miłośników historii, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o Hull!

Najstarsze dokumenty znajdujące się w zbiorach centrum historycznego datowane są na 1299 rok. Wiele z nich mówi o zmieniających się władzach miasta, wspomina o istniejących w dawnych czasach przedsiębiorstwach, manufakturach, targach, o rozwoju portu. Część dokumentów poświęcona jest także znanym osobom, takim jak Andrew Marvell, Philip Larkin, Amy Johnson czy William Wilberforce. W centrum znaleźć można również materiały dotyczące treści politycznych. Wreszcie, mnóstwo dokumentów zebranych w Hull History Centre mówi o drugiej wojnie światowej i jej znaczeniu dla naszego miasta.

W centrum zebrano ponadto setki tysięcy fotografii przedstawiających najważniejsze wydarzenia z życia publicznego Hull. Dzięki temu można zobaczyć, jak zmieniało się miasto na przestrzeni kolejnych lat. To niezwykłe doświadczenie!

Bogata jest także kolekcja map i ilustracji, pokazujących różne oblicza naszego miasta z czasów, kiedy jeszcze nie istniała fotografia.

Trzeba podkreślić, że Hull History Centre ma niezwykle duże znaczenia dla naszego miasta. W tym miejscu, w tej jednej instytucji, zebrano setki tysięcy dokumentów mówiących o jego historii i przypominających dawne dzieje. To cała pamięć materialna będąca wspólną własnością wszystkich mieszkańców.

Centrum historyczne na swojej stronie internetowej pisze, że swoim istnieniem pragnie zapewnić trwanie pamięci o dawnych dziejach Hull. Może to osiągnąć dzięki dalszemu gromadzeniu cennych materiałów, będących dokumentacją bieżących wydarzeń. Na stronie zaznaczono, że misją instytucji jest także zwrócenie uwagi lokalnej społeczności na konieczność poznawania historii własnego miasta, które przecież otrzymało tytuł Brytyjskiego Miasta Kultury 2017 – a to zobowiązuje!

Co ciekawe, każda osoba zainteresowana historią miasta, która chciałaby pomóc w pracy centrum, może zostać wolontariuszem. Więcej informacji na temat wolontariatu znaleźć można na tej stronie internetowej.

Dla osób, które z jakiegoś powodu nie mogą udać się do centrum osobiście, a chciałyby dowiedzieć się czegoś ciekawego o historii Kingston upon Hull, przygotowano ciekawe artykuły informacyjne. Można je przeczytać na stronie internetowej Hull History Centre, w tym miejscu.

UWAGA! Warto wybrać się do centrum historycznego z całą rodziną! Hull History Centre bardzo często organizuje imprezy przeznaczone dla rodzin, a wśród nich między innymi niezwykle wciągające wykłady i prelekcje połączone z warsztatami. Szczegółowy wykaz zbliżających się imprez znaleźć można na tej stronie internetowej.

Centrum znajduje się w Hull przy ulicy Worship Street i jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 09.30 – 17.30 oraz w soboty od 09.00 do 16.30. Ostatnie materiały do przejrzenia zamawiać można najpóźniej 45 minut przed zamknięciem centrum.

Zapraszamy do Hull History Centre!

Więcej informacji pod numerem telefonu 01482 317500 oraz w Internecie:

www.hullhistorycentre.org.uk

www.hullcc.gov.uk