Ferens Art Gallery to jedno z najważniejszych miejsc związanych z kulturą w naszym mieście. W ubiegłym roku w galerii sztuki trwały prace remontowe. Teraz czynna jest już na nowo. Sprawdź, co się zmieniło!

Zarys historii

Galeria Ferens Art Gallery została otwarta w 1927 roku. Od tego czasu jest miejscem wystaw stałych oraz czasowych i często gości dzieła światowego malarstwa. W galeriach znajdują się obrazy średniowieczne, z epoki wiktoriańskiej i edwardiańskiej, a także przykłady brytyjskiej sztuki współczesnej. Wśród artystów, których dzieła można zobaczyć w Ferens Art Gallery, znajdują się Frans Hals, Antonio Canaletto, Stanley Spencer, David Hockney, Helen Chadwick czy Gillian Wearing.

Ferens Art Gallery a Hull — UK City of Culture 2017

Biorąc pod uwagę znaczenie galerii sztuki dla kulturalnego Hull, nic dziwnego, że odegra ona dużą rolę w tym roku, kiedy nasze miasto zaczęło nosić tytuł Brytyjskiej Stolicy Kultury. W Ferens Art Gallery, która w tym roku obchodzi dziewięćdziesięciolecie swojego istnienia, otwarte zostaną wyjątkowe wystawy, jak choćby ta z pracami artystów nominowanych do Nagrody Turnera 2017 (Turner Prize 2017). Nagrodę co roku (począwszy od 1984) przyznaje się brytyjskiemu artyście w wieku do 50. roku życia w uznaniu jego dotychczasowego dorobku. Zazwyczaj prace osób nominowanych do Nagrody Turnera wystawiano w Londynie. W tym roku obejrzy je publiczność z Hull. Wystawę będzie można zobaczyć we wrześniu.

Obecnie w galerii można oglądać wystawę „Pietro Lorenzetti: Siena to Hull”, której wernisaż połączony był z ponownym otwarciem Ferens Art Gallery dla zwiedzających 13 stycznia tego roku.

To wyjątkowa okazja, by móc zapoznać się z niezwykłą twórczością tego włoskiego czternastowiecznego artysty.

Informacje na temat wystaw zaplanowanych na 2017 rok znaleźć można tutaj.

Co się zmieniło?

Aby móc pomieścić tyle wspaniałych, wyjątkowych wystaw, konieczne było częściowe przebudowanie galerii. Dzięki przearanżowaniu tylnej części budynku udało się powiększyć przestrzeń wystawową. Przeniesiono także muzealny sklep i wyremontowano kawiarenkę, w której miło można spędzić czas ze znajomymi.

Inwestycja warta była w sumie 5,2 mln funtów. Większość środków pochodziła z budżetu miasta Hull.