Walentynki zbliżają się wielkimi krokami – do połowy lutego zostało zaledwie kilka dni. Miłość rośnie wokół nas, mówią słowa znanej piosenki, w oryginale śpiewanej przez Eltona Johna. Poddajemy się temu uczuciu, czego efektem może być sformalizowanie związku. Decydujemy się na małżeństwo. Dowiedz się, jaki wpływ na Twoją zdolność kredytową może mieć oficjalne powiedzenie „tak”!

Małżeństwo i zdolność kredytowa w Anglii

Dopóki dwie osoby nie są związane węzłem małżeńskim, z punktu prawnego ich finanse nie są ze sobą powiązane. Wspólne mieszkanie, a nawet dzielenie tego samego nazwiska nie wpływają na zmianę tej sytuacji. Swoją zdolność kredytową bez problemu możesz sprawdzić korzystając z dostępnych w Internecie narzędzi – na przykład na stronie agencji Experian.

Można zaryzykować stwierdzenie, że małżeństwo na ogół nie zmienia wiele w kwestii finansów. Jeśli wchodząc w związek będziesz posiadać kredyt hipoteczny zaciągnięty tylko na siebie lub własne konto bankowe, po ślubie pozostanie to bez zmian. Wyjątkiem są sytuacje, w których małżonkowie decydują się na przykład na wspólne konto, czyli chcą posiadać wspólne finanse i zadeklarują to.

Jeśli zamierzasz starać się o kredyt hipoteczny już po zawarciu związku małżeńskiego, powinieneś jednak wziąć pod uwagę kilka wskazówek. Pamiętaj, by w przypadku zmiany nazwiska podać na wniosku kredytowym oba: stare i nowe nazwisko. Na dalszych etapach procesu ubiegania się o pożyczkę na zakup domu kredytodawca będzie uwzględniać oba nazwiska wnioskującego. Pamiętaj także, by o zmianie nazwiska jak najszybciej poinformować miejscową komisję wyborczą, w której powinieneś być zapisany na liście wyborców w danym regionie.

Jeśli małżonkowie posiadają wspólny rachunek bankowy lub zamierzają taki stworzyć, powinni sprawdzić, czy w raporcie kredytowym uwzględniono taki stan rzeczy. W rubryce „Financial Associations” powinno znajdować się imię i nazwisko współmałżonka. Nie zmieni to oczywiście faktu, że raport kredytowy sporządzany jest dla jednej osoby, a nie dla instytucji, jaką w świetle prawa jest związek małżeński.

Niekiedy zdarza się, że zdolność kredytowa obu współmałżonków znacznie się różni. Jeśli obawiasz się, że Twoja żona lub Twój mąż nie ma szans na zaciągnięcie kredytu na przykład ze względu na niskie dochody lub złą dotychczasowa historię kredytową, koniecznie powinieneś sprawdzić swój wynik raportu kredytowego. Pamiętaj, że nie będzie on miał związku z wynikiem Twojego partnera. Możliwym wyjątkiem jest sytuacja, w której małżonkowie zaciągają kredyt wspólny, na którym widnieją dwa nazwiska. Taka sytuacje również jest dopuszczalna.

Dopóki jednak będziesz posiadać oddzielne finanse, Twój raport kredytowy będzie niezależny od wyników partnera. Jak zaznaczono wcześniej, nie zmieni tego nawet wspólne mieszkanie czy nazwisko.

Aby sprawdzić swój wynik raportu kredytowego odwiedź stronę jednej z agencji zajmujących się sporządzeniem tego typu dokumentów, np. Experian.

Więcej informacji o zdolności kredytowej oraz o tym jak sprawdzić swój raport kredytowy w Wielkiej Brytanii na stronie http://raportkredytowy.co.uk