Przez najbliższy miesiąc Humberside Police będzie zwracać szczególnie baczną uwagę na zapinanie pasów i przewożenie dzieci w samochodach. Dzięki dodatkowym funkcjonariuszom, policja chce być bardziej widoczna na drodze.
Jedziesz samochodem? Zapnij pasy!
Według policji, gdyby wszyscy kierowcy i pasażerowie zapinali pasy podczas jazdy, drogi w Wielkiej Brytanii byłyby bezpieczniejsze. Szacuje się, że rocznie z powodu braku pasów ginie 370 osób, a kolejne 7.000 cierpi z powodu obrażeń. Dlatego policja z Humberside przez miesiąc będzie bardzo szczegółowo kontrolować kwestię pasów.

Policjant Barry Gardner, który kieruje kampanią, mówi że służby chcą nie tylko zapobiegać i wykrywać działalność przestępczą, ale także zmniejszyć liczbę kolizji i ofiar, szczególnie tych najbardziej poważnych. „Podnosząc świadomość kierowców, mamy nadzieję zwiększyć odsetek kierujących i pasażerów zapinających pasy” – informuje policjant i dodaje, że będzie odbywać się to przez „wymuszenie, edukację i zachęcanie” (cyt. za hulldailymail.co.uk).

Zgodnie z brytyjskim prawem drogowym, kierowca pojazdu odpowiada za zapianie pasów przez siebie oraz pasażerów poniżej 14 roku życia. Pozostali pasażerowi sami odpowiadają za siebie. Jednak tylko 85% tych, który jeżdżą na przednich siedzeniach i 50% pasażerów tylnych siedzeń przyznaje, że zapina pasy. Często nie zdając sobie nawet sprawy, że narażają życie nie tylko swoje, ale i innych.

Właśnie brak pasów bezpieczeństwa doprowadził do tragicznej śmierci trójki Polaków z Hull. Śledztwo wykazało, że 40-letnia Iwona Bartczak i jej 18-letni syn Konrad zginęli zgniecieni przez pasażerów siedzących za nimi podczas czołowego zderzenia z drugim samochodem. Według policjanta drogówki Davida Taylora Polacy mogliby przeżyć, gdyby pasy były zapięte.

Kto ma obowiązek zapinać pasy? „Są wyjątki, ale ogólnie wszyscy kierowcy i pasażerowie pojazdów motorowych, czyli samochodów, vanów i innych pojazdów do 3,5 tony, muszą zapinać pasy” tłumaczy Gardner. Dodatkowo, dzieci poniżej 3 roku życia muszą podróżować w specjalnych fotelikach: wyjątek może stanowić podróż taksówką, jeżeli odpowiednie siedzenie nie jest dostępne. Jeżeli dziecko jedzie tyłem do kierunku jazdy, z przodu siedzenia nie może być poduszki powietrznej albo musi zostać ona wyłączona.

W odpowiednich siedzeniach powinny podróżować także dzieci powyżej 3 roku życia poniżej 135 cm wzrostu.