Po czerwcowej decyzji Brytyjczyków o wyjściu z Unii Europejskich, coraz częściej słyszymy o rasistowskich atakach na imigrantów mieszkających w UK. Sprawdź, jak skutecznie reagować w takiej sytuacji!

Część ataków dotyczy Polaków. Jeden z incydentów dotyczył ulotek przekazywanych Polakom mieszkającym w Cambridgeshire. Po polsku i po angielsku napisano na nich „Wychodzimy z Unii Europejskiej. Nie będzie więcej polskiego robactwa”. Guardian podał niedawno, że jedną z ulotek znalazł 11-letni chłopiec. Był bardzo przejęty tym, co przeczytał.

Niedawno zgłoszono również na policję incydent związany z hasłami nakłaniającymi Polaków do opuszczenia UK, które napisano na budynku Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego. Obie sprawy badają obecnie funkcjonariusze.

Do rasistowskich ataków może dojść dosłownie wszędzie. Dlatego warto być przygotowanym na wypadek, gdybyśmy padli ofiarą ksenofobicznych zachowań.

Brytyjska Policja uruchomiła specjalną platformę, za pośrednictwem której można zgłaszać wszelkie ataki na imigrantów. 

Świadek lub ofiara zdarzenia może za pomocą specjalnego formularza opisać całą sytuację. Sprawa natychmiast trafi na policję, a funkcjonariusze szybko zbadają ją i sprawdzą, czy doszło w tym przypadku do przestępstwa na tle rasistowskim.

Wypełniając formularz warto podać jak najbardziej szczegółowe informacje dotyczące zdarzenia. Tylko wtedy uda się funkcjonariuszom szybko dotrzeć do sprawców, by ukarać ich stosownie do przewinienia.

Rząd UK poruszony

Sprawa jest na tyle poważna, że ksenofobicznymi atakami zainteresowali się już najważniejsi urzędnicy państwowi. Wśród działań zaplanowanych przez rząd Wielkiej Brytanii znalazło się między innymi przekazanie większych niż dotychczas funduszy na ochronę miejsc, w których najczęściej dochodzi do ataków, w tym świątyń islamistycznych i centrów modlitewnych.

Mówiąc w imieniu Home Office minister Karen Bradley powiedziała, że Wielka Brytania od dawna była państwem multikulturowym, w którym współżyli pokojowo przedstawiciele wielu narodów. „Musimy dbać o tę różnorodność” — podkreśliła w przemówieniu.

Zachęcamy do natychmiastowego reagowania, jeśli jesteś ofiarą lub świadkiem ataku o podłożu rasistowskim!