Ulga podatkowa dla małżeństw, nazywana Marriage Allowance, umożliwia zmniejszenie w danym roku podatkowym kwoty zapłaconego podatku o 212 funtów. Jak ją otrzymać?

Kwota wolna od podatku wynosi dla większości mieszkańców Wielkiej Brytanii 10 600 funtów i jest nazywana Personal Allowance. Marriage Allowance to ulga, dzięki które możesz przetransferować 1060 funtów ze swojego Personal Allowance do Personal Allowance żony/męża. Dzięki temu kwota podatku płaconego w danym roku podatkowym (od 6 kwietnia do 5 kwietnia roku następnego) jest niższa o 212 funtów.

Kto może skorzystać?

Z Marriage Allowance mogą skorzystać małżeństwa, w których małżonkowie urodzeni są po 6 kwietnia 1935 roku. Jeśli chcesz skorzystać z ulgi, dochód twojego współmałżonka musi znajdować się pomiędzy 10 601 a 42 385 funtów.

Jak to działa?

Po przetransferowaniu 1060 funtów kwota Personal Allowance współmałżonka wzrasta do 11 660 funtów. Jednocześnie maleje twoja kwota Personal Allowcance, dzięki czemu nie masz obowiązku płacić podatku.

Jak aplikować?

Zanim zaczniesz proces aplikowania online (za pośrednictwem tej strony) o Marriage Allowance, przygotuj numery National Insurance (swój i swojego współmałżonka). Będziesz również musiał potwierdzić swoją tożsamość na jeden z trzech sposobów:

  • podając cztery ostatnie cyfry konta bankowego, na które państwo wypłaca ci Child Benefit, Tax Credit lub emeryturę;
  • podając cztery ostatnie cyfry konta bankowego, na które przelewane są twoje odsetki;
  • podając szczegółowe informacje z twojego P60.

Po zaakceptowaniu twojego wniosku zmiany będą obowiązywać z mocą od początku aktualnego roku podatkowego.

Utrata Marriage Allowance

Jeśli dojdzie do rozwodu lub do śmierci jednego z małżonków, ulga podatkowa przestaje obowiązywać. Dzieje się tak również gdy jedno z małżonków na własną prośbę anuluje Marriage Allowance.