Ostatnie badania pokazały, że w zasadzie każda, nawet najmniejsza ilość alkoholu, może przyczynić się do rozwoju choroby nowotworowej. Dlatego też zmieniono w Wielkiej Brytanii maksymalne dawki alkoholu, które można spożywać.

Nowe zalecenia mówią, że zarówno mężczyźni jak i kobiety nie powinny spożywać więcej niż 14 jednostek alkoholu w ciągu tygodnia. Odpowiada to sześciu kuflom piwa (4%), 14 kieliszkom wódki 40% lub siedmiu kieliszkom wina (175 ml, 11,5%), informują lekarze. Oczywiście, kobiety w ciąży nie powinny w ogóle pić alkoholu.

Zalecenia przygotowane przez brytyjskich lekarzy mówią ponadto, że nie wolno codziennie pić alkoholu — dopuszcza się spożywanie go przez kilka dni z rzędu, ale kilka kolejnych dni powinniśmy pozostawać zupełnie trzeźwi.

Specjaliści mówią także, że dopuszczalne limity alkoholu nie sumują się w żaden sposób — jeśli w ciągu jednego tygodnia nie wypiliśmy ani kieliszka wina, nie oznacza to, że w kolejnym tygodniu możemy wypić ich aż 14.

Po raz pierwszy wskazówki co do tego, ile alkoholu można spożywać, zostały w Wielkiej Brytanii opublikowane w latach 90. Kilka lat temu zaktualizowano je, zmniejszając dopuszczalne dawki i włączając zalecenia dotyczące kobiet w ciąży oraz osób młodych.

Warto zaznaczyć, że jeszcze kilka lat temu uważano, że kobiety w ciąży mogą pić alkohol, jednak pod żadnym pozorem nie powinny przekraczać dopuszczalnej dawki 2 jednostek jednorazowo (maksymalnie dwa razy w tygodniu). Podkreślano przy tym, że ciężarne nie mogą wypić tyle, by się opić.

Lekarze z Alcohol Health Alliance mówią, że uaktualnienie wskazówek dotyczących tego, ile alkoholu można spożywać, było konieczne. Podkreślają, że konsumenci alkoholu mają prawo do tego, by wiedzieć, z jakimi konsekwencjami wiąże się jego regularne picie. „Tylko posiadając dokładne wskazówki ludzie są w stanie podjąć świadomą decyzję dotyczącą tego, czy i ile alkoholu będą wypijać” — powiedział profesor sir Ian Gilmore.

Lekarze ostrzegają — nawet niewielkie ilości alkoholu mogą przyczyniać się do powstawania poważnych chorób, w tym nowotworów (głównie raka jamy ustnej, przełyku, gardła, ale też piersi w przypadku kobiet).